БЕСПЛАТНИ ЛЕЖАЛКИ? Туристите во популарното одморалиште тврдат: Никогаш не поставувајте едно прашање, бидејќи тогаш ЌЕ ВИ БИДАТ НАПЛАТЕНИ

0

И годинава многу се зборува за цените на лежалките на плажите, па дури се искачуваат до толкава сума што дури се „поскапи од сместувањето “.

Има и такви кои ги окупираат плажите во текот на ноќта, како што беше случајот во Пефкохори, за кој пишувавме претходно. Сепак, не треба да брзате да го добиете најдоброто место во текот на ноќта или да се грижите за цените, бидејќи на едно место лежалките се бесплатни.

@nikana.gr Besplatna ležaljke – ima i toga #pefkohori_chalkidiki #grckaletovanje2023 #grckaletovanje #nikanatravel #pefkohori ♬ So Sad – Dell Mac

„Верувале или не, најдовме бар на плажа во Пефкохори каде што не се наплаќаат лежалки, ниту има минимална потрошувачка. Обезбеден им е нарачан пијалок или кафе, исто како во старите добри времиња. И она што е најдобро дали шанкот е сосема ок, има и малку природна сенка, има и ресторан, има и паркинг. А морето напред е чисто и проѕирно“, стои во видеото објавено на профилот Тик Ток. „nikana.gr“.

„Само не прашувај за цената на лежалките затоа што ќе ти наплатат тогаш, седни на лежалките и само нарачај пијачка, кафето е околу 5 евра“, е еден од коментарите под ова видео.

„Секогаш се е зафатено поради гостите во хотелот“, „Лежалките не се наплаќаат, туку тие се обидуваат да ги наплатат 10 евра, исто така за кафето што го порачав (5 евра) се обидоа да наплатат 6 евра“, коментираат други.

Една туристка наведува и дека лани платила 15 евра за две лежалки во овој ресторан.

„Минатата година овде плативме 15 евра за две лежалки, плус задолжителен пијалок. Така го заобиколивме во широк круг. Очигледно, како што ќе им дувне, така се и цените“, објасни таа.