БИОГРАФИЈА- ВИСТИНАТА ЗА ПОТЕКЛОТО НА ДИЈАНА ЃОКОВИЌ: СЕ ШПЕКУЛИРА СО ГОДИНИ, ТАТКОТО НЕ Е ПО СРПСКА НАЦИОНАЛНОСТ

0

Мајката на Новак Ѓоковиќ , Дијана важи за скромна семејна жена која не се експонира претерано во јавноста и добро и успева, со оглед на тоа што е мајка на најдобриот светски тенисер, води многу едноставен живот грижејќи се за нејзините деца и внуци.

Иако многу се знае за нејзиниот живот и за долгогодишниот брак со Срѓан Ѓоковиќ , Дијана како гостин во емисијата „Све у свеме“ откри досега непознати детали за нејзиното безгрижно детство а се осврна и на својата прва љубов.

‒ Седум и пол години играв фолклор. Отпрвин не ми се допадна затоа што бев принудена да го играм. Поминав четири години во Ниш, татко ми беше воено лице, па често се селевме. Кога се вратив во Белград, „се запишав“ во училиште кое беше ново и немаше гимназија. Наставникот по физичко, еден со мустаќи, нè натера да играме фолклор. Во тоа време не слушав народна музика, па дојдов дома плачејќи затоа што не сакав да свирам колке – изјавила мајката на Новак Ѓоковиќ и открила дека со текот на времето се заљубила во фолклорот, пишува Story.

‒ Меѓутоа, целата моја генерација многу го сакаше фолклорот, па следната година се преселивме во Културно уметничкото друштво „Лукица Митровиќ“ и навистина убаво си поминавме. И Новак сака да игра и постојано ме критикува што не го научив. Немаше прилика, но можеби еден ден ќе го научам.

Дијана, своевремено гостин на „Спутник“, покажа како изгледале родендените на Нолет кога растел, одморите кои ги оделе заедно, но и неговите синови Марко и Ѓорѓе во детството.

Дијана го кажа следново за споменатите медиуми:

– Со Срѓан кратко се забавувавме кога останав бремена со Новак. Му реков на мојот сегашен сопруг, тогашниот дечко, дека ќе го задржам детето и дека тој нема да има никакви обврски. Моја желба беше да го родам тоа дете, а сега што и да одлучи. Не можев да обврзам некој со кој бев во врска неколку месеци, тоа ми беше малку премногу.

БИОГРАФИЈА

Мајката на Новак Ѓоковиќ, Дијана, по потекло е од Винковци.

Нејзиниот татко и мајка се родени во Славонија, но во младоста и двајцата се преселиле во Белград, каде се венчале и каде е родена мајката на Новак.

– По националност сум Хрват и роден сум во Винковци. На истото место е родена и мојата поранешна сопруга, бабата на Новак. Таму се запознавме . Бевме офицери кои дојдоа да служат. Дојдов во Белград, таа уште одеше на училиште, па се венчавме подоцна кога таа ми се придружи. Така се роди Дијана, па Санда. Секогаш велев дека сум Југословен или Хрват, никогаш не сум бил Србин. Дијана е родена во Белград и пораснала таму – изјавил еднаш дедото на Новак, Зденко Жагар.

 Нормално е дека ќе биде повеќе наклонет на Србите и немам ништо против тоа. Немаше да помине подобро во животот дури и да се претставуваше како Хрват. Никој не би го прифатил ниту тоа. Исто би го нарекле. Пред неколку месеци ме контактираше роднина која живее во Винковци да ме праша каде е родена Дијана. Значи, за ова се разговара во Хрватска – додаде Зденко, кој извесно време не е во контакт со ќерката бидејќи тој и нејзината мајка се разделиле.

-Дијана ме обвини за разводот и не може да ми го прости тоа. Верувам дека секогаш се потребни двајца за да се разведе. Колку што е мажот виновен, толку е и жената. Меѓутоа, ќерка ми не можеше да го разбере тоа. а таа целосно се огради од мене – откри тој.

Се запознале на скијање Дијана и Срѓан Ѓоковиќ се во брак 35 години, а се запознале на Копаоник каде тој бил инструктор по скијање.