БРАТОТ НА МОНСТРУМОТ ОД МЛАДЕНОВАЦ ЗАНЕМЕ ПРЕД СУДИЈАТА – Најнови детали од судењето, сослушани 52 сведоци

Во оваа постапка досега се сослушани вкупно 52 сведоци.
Во Вишото јавно обвинителство во Смедерево, братот на осомничениот Урош Блажиќ за масакрот во селата Дубона и Мало Орашје го искористи законското право да не сведочи .

Покрај неговиот брат , сослушана е и неговата сопруга , односно снаата на осомничениот Урош Блажиќ, како и уште двајца сведоци , дознава Танјуг.

Родените брат и снаа го искористија законското право да не сведочат како членови на семејството во оваа фаза од постапката.

Денеска треба да се сослушаат уште неколку сведоци, а во оваа постапка се сослушани вкупно 52 сведоци. Меѓу сослушаните сведоци има и членови на семејството на убиените и ранетите, како и таксистот кој, како што се сомнева, Урош Блажиќ го принудил да го одвезе до село во близина на Крагуевац, каде што подоцна бил уапсен.

Покрај Урош, уапсени се и неговиот татко, вујко и братот на вујкото, кои сите се во притвор.

Таткото, вујкото и братот на осомничениот се товарат за кривично дело недозволено изработување, држење, носење и тргување со оружје и распрскувачки материи.

Урош Блажиќ е осомничен дека на 4 мај на територијата на Смедерево и Младеновац убил осум и се обидел да убие 12 лица со истрели од автоматска пушка. Од здобиените повреди пред неколку дена почина деветтата жртва на овој масакр.

По убиството постои сомнеж дека Урош Блажиќ дошол на наплатната рампа „Мали Пожаревац“ и им се заканил на таксистот и на патниците во таксито со бомба, принудувајќи го возачот да го однесе во селото кај Крагуевац, каде што бил уапсен.

Блажиќ се товари за сторени кривични дела тешко убиство, недозволено изработување, држење, носење и тргување со оружје и распрскувачки материи, киднапирање и неовластено користење туѓо возило.

Тој е во притвор од 5 мај кога беше уапсен.