БРЗО ОСЛОБЕТЕ СЕ ОД ТЕШКИТЕ МИГРЕНИ: Докторот потврди дека виралниот „лек“ против главоболка навистина помага (ВИДЕО)

0

Откако ТикТокерката Андреа Едер објави видео во кое тврди дека излечила мигрена за само четири минути, нејзиниот трик стана вирален. Андреа само ги потопила стапалата во топла вода и, вели, по неколку минути се ослободила од силната, мачна болка.

– Не можев да гледам пред четири минути. Благодарна сум на луѓето кои го споделија ова бидејќи ми го спасија животот – додаде таа во видеото, а пренесува index.hr .

Д-р Кунар Сод го погледна видеото и потврди дека трикот навистина може да направи чуда. Тој објасни дека натопувањето на стапалата во топла вода може да помогне во ублажување на мигрената без никакви несакани ефекти што може да ги имаат лековите.

– Топлата вода помага да се прошират крвните садови во вашите стапала, што ја присилува крвта од главата до стапалата. Ова го намалува притисокот во вашата глава , објасни д-р Сод.

А неговото видео стана вирално со преку три милиони прегледи и коментари од задоволни корисници кои тврдат дека „лекот за вирусна мигрена“ навистина функционира.

– Мигрената исчезна за околу 10-15 минути без никакви непријатности – коментира еден Тиктокер.