Британски фирми понудија 4 милијарди долари за половина од израелската NewMed Energy

Фирмите за гас од Обединетото Кралство и ОАЕ поднесоа понуда од милијарда долари за купување на половина од израелската NewMed Energy.

Гасните гиганти Бритиш Петролеум (БП) и Националната нафтена компанија Абу Даби (ADNOC) понудија понуда од 4 милијарди долари за купување на половина од NewMed Energy, соопшти израелската компанија во вторникот.

Учеството на емиратската фирма ADNOC е најнов знак за забрзана нормализација на односите меѓу Израел и ОАЕ од нивното отворање на дипломатските врски во 2020 година и нивното потпишување на договорот за слободна трговија минатата година, кој стапува на сила следниот месец. Палестинците и нивните сојузници остро ги критикуваа напорите за нормализација додека продолжуваат систематските напади врз Палестинците. 

NewMed, кој поседува 45 отсто од израелското офшор гасно поле Левијатан , рече дека „необврзувачката индикативна понуда“ била примена во понеделникот, истакнувајќи дека назначил комитет за ревизија да го испита договорот.

Набавката во готовина ќе ги вклучи сите единици за учество во јавност на ЊуМед, како и мал број на единици за учество што ги поседува израелската холдинг компанија Делек, чијшто ЊуМед е подружница.

БП рече дека „заедно со АДНОЦ, дала необврзувачка понуда да го привати ЊуМед Енерџи преку стекнување на бесплатниот дел и делумно стекнување на уделот на Делек, што ќе резултира со БП и АДНОЦ да поседуваат 50 отсто од ЊуМед енерџи“. .

Договорот ќе биде „значаен прв чекор“ во намерата на БП и АДНОЦ „да формираат ново заедничко вложување кое ќе биде фокусирано на развој на гас во меѓународни области од заеднички интерес, вклучително и во Источниот Медитеран“, се вели во соопштението на БП.

Извршниот директор на NewMed, Јоси Абу, рече дека понудата е „резултат на топлите односи и мостови што ги изградивме во последниве години со енергетските компании кои работат во регионот“.

За Абу, понудата беше, исто така, „важен глас за доверба“ за „израелскиот пазар на гас воопшто, а особено за бизнисот и средствата на NewMed Energy “, се вели во соопштението на компанијата.

Израелскиот министер за енергија, Израел Кац го поздрави пробниот договор, кој го нарече „доказ за потенцијалот и привлечноста на израелската индустрија за природен гас во светот“ и „стабилните односи и довербата меѓу Израел и ОАЕ“.

„Деталите од договорот, кои ќе бидат претставени во мојата канцеларија, ќе бидат разгледани од релевантните професионални органи, како услов за негово одобрување“, рече тој во забелешките пренесени од портпаролката.

Левијатан, откриен на 130 километри (80 милји) западно од медитеранскиот пристанишен град Хаифа во 2010 година, според проценките на NewMed содржи 605 милијарди кубни метри (21,3 трилиони кубни стапки) природен гас, заедно со 34,1 милиони барели кондензат.

Производството започна во декември 2019 година и полето го снабдува со гас Израел, како и соседните Египет и Јордан.

Израел почна да произведува и извезува гас откако откри неколку резервоари на својот брег на почетокот на 2010-тите. Иако има цевководи до Египет и Јордан, нема цевководи што ги поврзуваат нејзините платформи за дупчење во Медитеранот со јужна Европа.

Понудата доаѓа бидејќи многу европски земји напорно работат на намалување на зависноста од рускиот гас од почетокот на војната во Украина.

Претходно овој месец, премиерот Бенјамин Нетанјаху ја покрена можноста за создавање терминал за течен природен гас на Кипар .

Таков објект би можел „да ги зголеми извозните капацитети на израелски гас во Италија и од Италија во Европа“, му рече Нетанјаху на италијанскиот министер за претпријатија Адолфо Урсо на бизнис форумот во Рим.

Абу од ЊуМед неодамна изјави дека неговата компанија работи на изградба на пловечки капацитет за течен природен гас (FLNG), што ќе му овозможи на Израел да биде извозник на природен гас во Европа и Азија.