БРОД СО 100 ТУРИСТИ ПОЧНА ДА ТОНЕ, ЛУЃЕ СКОКАА ВО ВОДА: Загина жена, пловеле кон Бахамите

Американски државјанин загина откако катамаран со околу 100 туристи се преврте додека пловел до приватен остров на Бахамите.

Главниот началник изјави за АП дека 74-годишната жена која се удавила по потекло е од Колорадо и била на петдневен пат со своето семејство во моментот на несреќата.

Најпрво не се знаело како починала старицата.

Беки и Мет Севиџ исто така беа на истиот катамаран тој ден. Тие на новинарите им кажаа дека биле погодени од два силни бранови додека пловеле.

“Првиот беше навистина голем, нè крена, многумина од нас беа влажни. Вториот бран дојде директно кон нас, се качивме на врвот на катамаранот, а потоа водата не прелеа”, рекол Мет.

После тоа патниците побарале појаси за спасување.

„Појасите за спасување на подот на катамаранот не беа над нас, моравме да одиме напред и да ги земеме од корпата“, се сеќава Беки.

Тие се лизнале во водата кога траектот се превртел околу 75 степени. Островот Сина лагуна беше оддалечен 100 метри. Веднаш до нив стигнале чамци за спасување, а преплашените родители насекаде ги барале своите деца.

Мет го грабнал јажето од чамецот и потоа помогнал во спасувањето на другите патници.

Полицијата соопшти дека жената била пронајдена во несвест, а телото од водата го извлекле патниците и членовите на екипажот. Се обиделе да и дадат вештачко дишење, ја одвлекле на земја, но лекарите можеле само да констатираат смрт.

Според властите, имало елеци за спасување, а оние што биле во авионот ги носеле.

Полицијата соопшти дека несреќата се случила откако катамаранот со патници го напуштил Рајскиот остров и се упатил кон островот Сина Лагуна, популарна дестинација североисточно од главниот град Насау.

На видеото објавено на социјалните мрежи се гледа како некои патници викаат додека катамаранот почнал да набројува десно. После тоа, некои почнале да скокаат во водата, а потоа почнале да пливаат кон блиските чамци.

Полицијата соопшти дека во спасувањето помогнале одбранбените сили на Кралските Бахами и блискиот брод.

Како дошло до несреќата ќе се знае откако полицијата ќе ја заврши истрагата.