ВИДЕО | Луѓето шокирани од чувањето на деца во 80-тите и 90-тите: Чудо е што некој преживеал

0

Воспитувањето деца денес е многу различно од она што изгледаше пред 30 или повеќе години.

Популарната мрежа TikTok е преплавена со видеа од 1980-тите или 1990-тите. Меѓутоа, луѓето беа шокирани кога видоа колку родителите биле дезинформирани пред дигиталната ера.

Тиктокер Рејчел сподели видео во кое покажа што ја хранела нејзината мајка само неколку часа по породувањето во 1986 година.

„Не, тоа не е обична вода, тоа е вода со шеќер“, открила Рејчел кога обожавателите прашале дали е можно мајка и да и дава вода.

Според WebMD, на децата под една година не им треба вода, всушност таа може да биде опасна за нив. Денешните упатства наведуваат дека бебињата треба да пијат само мајчино млеко или формула најмалку шест месеци. Исто така, шеќерот треба да се избегнува во текот на првите две години од животот, бидејќи „консумацијата на пијалоци засладени со шеќер е поврзана со зголемен ризик од прекумерна тежина или дебелина“.

Рејчел сподели уште едно видео, во кое покажа како изгледа нејзината детска соба, односно креветчето. Додека како бебе лежи на грб, опкружена е со перници и плишани играчки, за што Американската академија за педијатрија денес често ги предупредува родителите.

„Чувајте ги ќебињата, перниците, полнетите играчки, оградите од ткаенина и другите меки предмети надвор од просторот за спиење“, велат тие, додавајќи дека тоа е неопходно за да се намали ризикот од синдромот на ненадејна смрт на доенчиња, кој е водечка причина за смрт на таа возраст.

Оризовите житарки станаа тема на уште едно контроверзно видео, споделено од корисник по име Вон. Во видео од 1990 година, неговата мајка го хранела со оризови снегулки. Тогаш имал еден месец и јадел легнат.

На видеото се слуша како мајката на Вон цитира списание за родители кое ги советува старателите да не ги хранат бебињата со шише, туку со лажица.

„Потешките работи се јадат со лажица“, цитира таа.

Во последните 20 години, се препорачува доенчињата да не се хранат со цврста храна пред да наполнат шест месеци.

„Чудо е кој било од нас преживеал“, коментира еден шокиран посматрач.