ВИДЕО | ОВА СЕКОГАШ ГО ПРАВИ ПРЕД НАТПРЕВАРОТ: Алкараз откри КОЈ е неговата најголема инспирација!

Светскиот тенисер број еден, Шпанецот Карлос Алкараз, не блескаше претходните денови на Мастерсот во Синсинати, но сепак обезбеди пласман во полуфиналето каде го чека Полјакот Хуберт Хуркач.

Познато е дека еден вид мотивација за Шпанецот пред натпреварите е песната од филмот „ Роки “, тоа е песната „Окото на тигарот“ и Алкараз ќе продолжи со таа пракса.

„ Секако. Секогаш го гледам видеото или слушам „Окото на тигарот“ и други песни од Роки. Очигледно, тоа многу ми помага да влезам во ритамот на играта. Мечот со Хаби ќе биде многу добра можност, повторно да се мотивирам со песната од Роки“, изјави Алкараз .

Свесен е дека се уште не е во најдобра форма

„ Мислам дека играм добро. Можеби не на моето најдобро ниво. Можам да го подигнам, се разбира. Имам чувство дека дури и моите ривали, кога играат со мене, малку ја креваат својата игра. Она што е јасно е дека секој ден можете да бидете подобари“, додаде тој.

Во последно време играше многу натпревари во три сета, прашање беше колку тоа ќе му помогне во подготовките за одбрана на круната на УС Опен.

„ По овој турнир имам една недела, така што не ми е важно дали ќе играм три сета или не. Не чувствувам дека ми помага Њујорк да биде подготвен за пет сета таму. Секогаш велев дека што помалку си на терен, толку е полесно закрепнувањето, остануваш поздрав. Никогаш не знаеш дали ќе играш два или три сета. Мора да победиш, не е важно колку сетови. Сега јас. Победив во три, но ќе треба да бидам поконцентриран за да победувам во два сета“, заклучи тенисерот од Мурсија.