(ВИДЕО) Огромни поплави во Италија: Потопени градови, урнат мост, најмалку девет мртви

0

Најмалку девет лица загинаа, а неколку се водат како исчезнати по поројниот дожд кој го зафати северниот италијански регион Емилија-Ромања, предизвикувајќи поплави и лизгање на земјиштето. Околу 10.000 луѓе беа евакуирани, а некои граѓани мораа да бидат извлечени од покривите со хеликоптери.

Властите соопштија дека 14 реки се излеале од коритата, поплавувајќи 23 градови. Градоначалникот на Равена изјави дека неговиот град сега е непрепознатлив. Големата награда на Формула 1, која требаше да се одржи викендов во Имола, локација блиску до многу од најтешко погодените области, беше откажана во обид да се намали притисокот врз службите за итни случаи и да се спречат љубителите на трката да се соберат во погодениот регион. 

Се урна мост, регистрирани 120 одрони, оштетени патишта…  

„Се соочуваме со катастрофални настани кои веројатно никогаш досега не биле видени“, изјави за новинарите претседателот на регионот Емилија Ромања, Стефано Боначини. „Извонредни количества дожд падна на земјата, која повеќе не е во состојба да го апсорбира. Најмалку еден мост во близина на градот Болоња се урна, некои патишта беа оштетени, а многу железнички линии беа прекинати. Регистрирани се околу 120 одрони. 

Поплавите уследија по неколкумесечна суша што ја исуши земјата, намалувајќи ја нејзината способност да апсорбира вода и го влоши влијанието на поплавите, велат метеоролозите. Калливата вода течеше низ историските центри Фаенца, Чезена и Форли, миејќи ги покривите на паркираните автомобили, потопувајќи некои продавници и принудувајќи ги локалните жители да побегнат до најгорните катови од своите домови.  

Равена е непрепознатлива поради претрпената штета. Министерот Мусумеци рече дека во некои делови од регионот за еден ден до ден и половина наврнале од 200 мм до 500 мм дожд, наспроти просечните годишни врнежи од 1000 мм.