ВИДЕО | Пешак бил удрен од автомобил, а потоа прегазен од робот-такси

Необична сцена доаѓа од Сан Франциско. Пешак се здобил со повреди опасни по живот откако бил удрен од автомобил, а потоа прегазен од робот-такси. Станува збор за автономното возило на Круз кое се движело по авенијата во моментот на ударот.

Според официјални извори, непознат возач со автомобилот удрил во пешак и побегнал фрлајќи ја пред автономното возило. Потоа автомобилот -робот самоуправувачки прегазил пешак, а потоа застанал, додека таа останала заробена под него. 

„Првиот удар бил силен и го фрлил пешакот веднаш пред автономното возило (АВ). АВ потоа агресивно сопираше за да го минимизира ударот. Возачот на другото возило побегнал од местото“, се вели во соопштението. Според портпаролот на противпожарната служба во Сан Франциско, Џастин Шор, жената се здобила со повреди опасни по живот.

Некои медиуми јавуваат дека АВ застанал токму во моментот кога тркалото било на ногата на пешакот. Пожарникарите го контактирале Круз, кој го исклучил возилото за да почнат да го ослободуваат повредениот пешак. 

Круз најави дека соработува со органите на редот на кои им ги доставил сите податоци од возилото. Од овој настан многумина заклучуваат дека Круз ќе мора дополнително да работи на контролниот алгоритам во овие ситуации.

Ве молиме имајте предвид дека видеото подолу е вознемирувачко.