ВИДЕО | Шумски пожари беснеат во Грција среде топлотен бран

0

Во среда трет ден беснеат шумски пожари во Грција додека земјата ја зафати казнувачкиот топлотен бран.

Стотици пожарникари се борат со пламените јазици во Дервенохорија, западно од Атина, кој, според противпожарната служба е најтежок поради густата шумска вегетација и непристапната природа на областа.

Пожарот, кој избувна во понеделникот на околу 30 километри северно од Атина, брзо се прошири бидејќи беше разгорен од непредвидливите ветрови и стигна до Мандра во вторникот, горејќи куќи и принудувајќи ги луѓето да бегаат.

Снимката објавена од грчката полиција покажува дека полицајците молат неволна група калуѓерки кои пеат химни да го евакуираат манастирот, а друга на која полицијата извикува „ајде да одиме“ додека високите пламени се затвораат во дрвен двор.

Пожарот кај Дервенохорија оштети домови, додека пожарникарите и полицијата во неколку случаи во регионот мораа да спасуваат луѓе.