Витлеем го откажа Божиќ во чест на палестинските „маченици“

 Општина Витлеем на окупираниот Западен Брег денеска соопшти дека нема да одржува традиционални божикни прослави во родното место на Исус поради жал и почит кон убиените Палестинци во Газа.

Општинските власти додадоа дека овогодинешните свечености ќе добијат тажен тон, без светла и традиционално дрво, објави Ал Џезира.

Од општина Витлеем најавија и дека празникот ќе се фокусира на миса и молитви за жртвите од израелската војна во Газа.