ВОЛОДИМИР ЗЕЛЕНСКИ НЕМА ДА ЗБОРУВА ПРЕД КОНГРЕСОТ НА САД – Претседателот на Украина добил бизарно објаснување: “Избраниците се презафатени“

0

Претседателот на Претставничкиот дом на Конгресот на САД, Кевин Мекарти, објави дека му ја ускратил можноста на претседателот на Украина, Володимир Зеленски, да зборува пред Конгресот.

Кевин Мекарти за NBC News посочи дека нема доволно време за говорот на Володимир Зеленски пред Конгресот поради зафатеноста на народните избраници.

Претседавачот потсети дека Володимир Зеленски веќе зборувал пред Конгресот.

Кевин Мекарти претходно изјави дека на средбата меѓу Володимир Зеленски и двопартиската група пратеници ќе бидат поставени прашања за извештајот за мината помош за Украина и за идните планови на Киев.

Владимир Зеленски
Володимир Зеленски

Последен пат Володимир Зеленски се обрати пред американскиот Конгрес во декември 2022 година, кога претседател на Претставничкиот дом беше демократката Ненси Пелоси.

Според медиумите, Кевин Мекарти рекол дека не му ветил на украинскиот претседател дека ќе се согласи со новиот обем на помош за Киев во износ од 24 милијарди долари што ги бара Белата куќа.

Како што пренесуваат американските медиуми, Кевин Мекарти по средбата изјавил дека Володимир Зеленски одговорил на многу прашања за конфликтот, но дека Кевин Мекарти не дал никакви гаранции во однос на пакетот помош што го барала администрацијата.

Белата куќа побара од Конгресот дополнителни 24 милијарди долари за потребите на Украина, која од февруари 2022 година веќе има добиено преку 110 милијарди долари различна помош од Соединетите Американски Држави.