Вонредна состојба во Карибите! Побегнаа 4.000 затвореници, хаос на улиците, има мртви!

Хаити прогласи 72-часовна вонредна состојба и ноќен полициски час во и околу главниот град поради две бегства на илјадници затвореници.

Во текот на викендот, вооружени банди упаднале во големиот затвор во Порт-о-Пренс, убивајќи најмалку 12 луѓе и ослободувајќи околу 4.000 затвореници. Водачите на бандите велат дека сакаат да наметнат оставка на премиерот Ариел Хенри, кој е надвор од земјата. Групите кои имаат за цел да го соборат контролираат околу 80% од Порт-о-Пренс.

Во владиното соопштение се вели дека два затвора биле нападнати во текот на викендот. Меѓу затворениците во Порт-о-Пренс беа членови на банда обвинети во врска со атентатот на претседателот Џовенел Мојс во 2021 година. Последниот пораст на насилството започна во четвртокот, кога премиерот отпатува за Најроби. Водачот на бандата Џими Шеризиер нареди координиран напад за да ја собори оваа власт.

ОН во јануари соопштија дека повеќе од 8.400 луѓе биле жртви на групно насилство на Хаити минатата година, вклучувајќи убиства, повреди и киднапирања.