ВО ЗАГРЕБ УАПСЕН ДРАШКО ВУКОВИЌ! Со нарко босот Шариќ шверцувал кокаин, Европа го запамети по спектакуларното бегство во Копенхаген (ФОТО)

Во саботата во Загреб е уапсен 46-годишен црногорски државјанин, соопшти локалната полиција, а подоцна се дозна дека се работи за Драшко Вуковиќ.

„Полициските службеници открија дека во изнајмен стан во центарот на Загреб има странски државјанин по кого е распишана меѓународна потерница од Интерпол на Република Аргентина за кривично дело „обид за криумчарење наркотични дроги“, стои во соопштението.

По пристигнувањето на адресата, 46-годишниот е уапсен, а истиот ден е спроведен во Жупанискиот суд во Загреб за поведување екстрадициона постапка“, соопштија од полицијата.

Драшко Вуковиќ е поранешен соработник на наркобосот Дарко Шариќ. Тој е приведен врз основа на потерница на Интерпол од 2009 година, а е обвинет за дистрибуирање на речиси 500 килограми кокаин.

ДАРКО ШАРИЌ

Драшко Вуковиќ беше соработник сведок во второстепената постапка против групата на Дарко Шариќ и другите обвинети за шверц на 5,7 тони кокаин од Јужна Америка во Европа. Тие беа фатени во голема акција под кодно име „Балкански воин“.

Тој сведочеше за тоа како шверцувале големи количини кокаин, дека соработувал со Драган Дудиќ Фриќ и Анатазиј Мартиниќ, но не и со Шариќ, иако претходно даде изјава во која тврдеше дека Шариќ е неприкосновен лидер.

„Натоваривме дрога на гумени чамци и ја фрливме од чамците некаде помеѓу Уругвај и Аргентина, а потоа ја натоваривме во контејнери и ја натоваривме на бродови кои одат по океанот“, рече Вуковиќ на судењето.

Познат по своето спектакуларно бегство

Во средината на февруари 2007 година, Вуковиќ беше уапсен во Копенхаген со 38 килограми кокаин вреден неколку милиони евра, заедно со уште двајца српски државјани, сите со хрватски пасоши.

На крајот на март 2007 година тој успеал да и побегне на данската полиција при неговото префрлање во затвор, а во улична тепачка во центарот на Копенхаген биле ранети 11 полицајци.

Вуковиќ побегнал со автомобилот на чекање во кој се наоѓал, а акцијата наводно ја организирале неговите соработници од нарко картелот кои му направиле заседа на полициското возило. Данските медиуми тогаш пишуваа дека ова издание е „најбруталното и најпрофесионалното во историјата на Данска“.