Во Истанбул вечер финале на Лигата на шампионите

На Олимпискиот стадион „Ататурк“ во Истанбул (Турција) вечер од 21 часот ќе почне финалето на фудбалската Лига на шампиони. За вредниот трофеј во елитното натпреварување ќе се борат Интер и Манчестер сити.

Интер три пати го има освоено Купот/Лигата на шампионите (1964, 1965 и 2010 година). Пред 13 години миланезите дојдоа до тројна круна (Серија А и Куп на Италија и ЛШ) предводени од тренерот Жозе Мурињо и со најдобриот македонски фудбалер на сите времиња Горан Пандев.

Сега Манчестер сити може до тројна круна – откако ја освои Премиер лигата (трета по ред, и ФА Купот. „Граѓаните“ имаат шанса да ја освои Лигата на шампионите за прв пат во историјата.