Во Медитеранот од “морето расте” нов Дубаи, ќе донесе нови 8 милиони туристи, потпишан е фараонски договор вреден 35 милијарди долари (Видео)

Очекуваат 8 милиони туристи годишно по завршувањето на градот.

Обединетите Арапски Емирати и Египет се договорија да изградат нов град на медитеранскиот брег на северноафриканската земја, а богатиот фонд на Абу Даби ADQ соопшти дека ќе го води конзорциумот кој планира да инвестира 35 милијарди долари, пишува Блумберг .

Египетскиот премиер Мостафа Мадбули го опиша планот за развој на Рас Ел-Хекма, област на околу 350 километри северозападно од Каиро, како најголема зделка во историјата на неговата земја. ADQ рече дека очекува да привлече над 150 милијарди американски долари инвестиции за проектот.

Говорејќи во петокот, Мадбули рече дека Египет ќе добие нова ликвидност од 24 милијарди долари како резултат на договорот.

ОАЕ, исто така, ќе ги конвертира своите депозити од 11 милијарди долари во централната банка на Египет за да го финансира потфатот, рече тој.

Странските обврзници на Египет пораснаа по тие вести, а државните доларски банкноти што доспеваа во 2051 година скокнаа за 4,5 центи за доларот, што е рекорден скок.

Финансирањето е поттик за напорите на Каиро да се справи со најлошата валутна криза во последните децении и може да му помогне да ја спроведе долгоочекуваната девалвација на валутата што ќе биде четврта во Египет од почетокот на 2022 година.

Иако ММФ со месеци бараше ваков чекор, властите веројатно чекаа значителен прилив на девизи што ќе им овозможи да се справат со прилагодувањето без ризик од пречекорување.

Египет треба да добие 35% од профитот од проектот Рас Ел-Хекма, а Емиратите исто така се согласија на заедничка инвестиција во меѓународниот аеродром во областа како дел од проектот.

Проектот ќе вклучи финансиска и деловна област за привлекување меѓународни компании, како и училишта, болници, универзитети и марина за јахти и бродови за крстарење, рече премиерот. Египет очекува да привлече 8 милиони дополнителни туристи по завршувањето на градот, рече тој.

„Овој договор е почеток на корекција на курсот на египетската економија“, рече Мадбули, нарекувајќи го и „порака на доверба“ од ОАЕ.

Египет би можел да добие повеќе средства. Исто така, се приближува до аранжман со ММФ за договор што би можел да донесе други партнери и да го зголеми сегашниот пакет помош од 3 милијарди долари, чиј мал дел е исплатен, на повеќе од 10 милијарди долари.

ММФ одложи два прегледи на постоечката програма на Египет додека чекаше земјата да ги исполни ветувањата што вклучуваа усвојување на вистински флексибилен девизен курс.

Пактот, се разбира, ќе ги продлабочи врските меѓу Египет и ОАЕ. Оваа заливска земја богата со енергија е клучна поддршка за претседателот Абдел-Фатах Ел-Сиси.

„Големината на инвестицијата е далеку поголема од она што го очекувавме“, рече Фарук Соуса, економист во Goldman Sachs Group Inc.

Последниот бран на финансирање на ОАЕ започна во 2022 година со депозит од 5 милијарди долари во централната банка на Египет, при што ADQ плаќа околу 2 милијарди долари во зделки кои вклучуваа купување на околу 18% од најголемиот заемодавец на африканската нација, Commercial International Bank.

Минатата година, ADQ потроши 800 милиони долари на малцински удел во Egyptian Ethylene and Derivatives Co., нафтената компанија на Egyptian Drilling Co. и египетскиот Linear Alkyl Benzene, петрохемиски производител.

Компанија од Обединетите Арапски Емирати купи 30% од акциите во најголемата египетска тутунска компанија за 625 милиони долари, додека Египет и заливската земја потпишаа договор за размена на локална валута во септември во вредност од околу 1,4 милијарди долари, пишува Блумберг.