Вучиќ позираше за Плејбој со грозје во рака и чинија со овошје на „онаа место“, а сега тоа издание се продава за “мрсна” цифра (ФОТО)

0

Во 2004 година, белградската писателка Исидора Бјелица го интервјуираше актуелниот претседател на Србија, Александар Вучиќ, за рубриката “20 прашања” на српското издание на “Плејбој”.

Сега тој број со интервју насловено “Урбаниот радикал над Белград” се нуди на интернет за сериозни пари – пренесува локалниот Сити магазин.

Насловот кој ќе изненади многумина доаѓа од причината за интервјуто – Вучиќ тогаш беше кандидат за градоначалник на Белград, а тогашниот главен уредник на “Плејбој” Артур Демек за “Слободна” се присетува како се досетил дека Бјелица била добра со него и затоа ја ангажирал.

Затоа, веројатно беше полесно да се убеди Вучиќ да позира во многу нетипична поза за политичар: тој лежи на каучот во бела карирана кошула и со едната рака држи грозје над главата, како да сака да го скине зрно од него со забите. Во неговиот скут е чинија со овошје, а во другата рака книга, како што му доликува на “најдобриот студент на Правниот факултет”.

Во стилот на Дионис, земајќи лежерна поза достојна за римските владетели, тој речиси ги навестува своите владејачки амбиции.

Вучиќ во предизборната кампања очигледно беше подготвен на се, дури и на вакви “радикално урбани” фотосесии, но тоа тогаш не му помогна – загуби од конкурентот Ненад Богдановиќ, но – се сеќава Демек – многу тесно. На интернет најдовме информации дека соодносот на гласови бил 50,19 спрема 48,40 отсто.

Сепак, речиси 20 години подоцна, Вучиќ веќе долги години е претседател на државата и во овие околности логично е споменатото издание на Плејбој да се најде на аукција.

Колекционерите или љубителите на ликот и делото на Александар Вучиќ за овој примерок на “Плејбој” ќе треба да платат сто илјади динари, што е нешто повеќе од – 850 евра.

“Сега ова интервју во “Плејбој” е неверојатно надреална новинарска реткост“, се вели во огласот.

Во тоа списание е зачувана анегдота која ја покажува намерата на младиот Вучиќ да разоткрива “матни активности” во компаниите.

“За Подгорица отпатував со првиот утрински лет, оној во 5:45 часот. Ние, сојузните претеници, имавме право на авионски билети, па по грешка добив карта на име на мојот сопартиец Драган Тодоровиќ. А љубезниот господин на пријавувањето ми вели: “Одлично, господине Вучиќ, сега ќе се преправам дека не ве препознав и дека сте господин Тодоровиќ, а сега дојдете малку поблиску ако може. Јас тука се воодушевувам, мислам – сега ќе ми открие нешто за работењето на компанијата, некоја измама, некоја корупција во најмала рака. Кога човекот тивко рече: „Господине Вучиќ, закопчајте го патентот“. Кога не паднав во земја! Не дојдов на себе следните три дена”, ја опиша сцената од аеродромот, срамежливиот Вучиќ.

(Како пратеник тој патуваше во Подгорица бидејќи тоа се случи во годината кога сè уште постоеше Државниот сојуз на Србија и Црна Гора)

Она што не му недостигаше тогаш, како и денес, е самодовербата:

“Се трудам да изгледам постаро и посериозно, всушност мислам дека тоа е мојата предност. Видете, и сега во кампањава сите се трудат да бидат опуштени, како мене, како јас само што излегов од дома и веќе работам, а толку брзав да стигнам на работа пред камери што дури и вратоврска не ставив. Знаете, јас сум единствениот што може да си дозволи да се појавам во костум и вратоврска и притоа да покажам дека сум најмлад”, изјави Вучиќ во тоа интервју за Бјелица.

На скриншот на страницата во огласот сега се гледаат само некои одговори, но тогаш главниот уредник Демек ги потврдува наводите од Сити магазин дека Вучиќ во таа прилика зборувал и за своите омилени музичари и бендови.