Галтие: Меси ги презема работите во свои раце откако Мбапе и Рамос се повредија

Тренерот на Пари Сен-Жермен, Кристоф Галтие изјави дека напаѓачот Лионел Меси е лидер на тимот.

 Според тренерот, 35-годишниот Аргентинец има водечка улога по повредите на Килијан Мбапе и Серхио Рамос.

– Ако мислите дека се откажувам, тогаш не. И ако мислите дека играчите не се трудат многу, не е точно. Имаме креатори во нашиот тим. Го имаме Меси, кој ја презема водечката улога по повредите на Мбапе и Рамос. Тој е роден лидер. Играчите се подготвени да го следат Лео, изјави Галтие за „ГФФН“.

Напаѓачот Килијан Мбапе и дефанзивецот Серхио Рамос се повредија пред три дена на натпреварот од 21. коло на францускиот шампионат против Монпелје (3:1). Мбапе беше заменет во 21. минута, а Рамос во 32. минута.

Во сезоната 2022/23, Меси одигра 23 настапи за ПСЖ во сите натпреварувања, постигнувајќи 14 голови и 14 асистенции.