Ги откриваме сите болести на папата Франциско: Се започнало со ишијас во 2020 година

Откако на крајот на март папата Франциско се разболе од инфекција на белите дробови и ненадејно заврши на лекување во клиниката Гемели во Рим, повторно почнаа приказните за здравјето на поглаварот на Католичката црква.

На папата Франциско му бее извршена операција на абдоменот во римската болница Гемели, соопшти Ватикан. Неговиот лекарски тим во последните денови одлучи дека е потребна операција и се очекува тој да остане неколку дена во болница за да закрепне. Операцијата на абдоминалниот ѕид  се изведува под општа анестезија и трае два часа, соопшти Ватикан.

Откако на крајот на март папата Франциско се разболе од белодробна инфекција и ненадејно го заврши лекувањето во клиниката Гемели во Рим, повторно започнаа приказните за здравјето на поглаварот на Католичката црква, што е сосема добро за неговата возраст (86 ), но одвреме-навреме Френсис го обзема некоја болест, па католичкиот свет се грижи и се моли за неговото здравје.

Дознаваме од кои болести боледува папата Фрањо, односно за кои се зборуваше за време на неговиот понтификат:

Декември 2020 година.

Силните болки во бутот го спречија Папата да претседава со новогодишните литургии. Тој веќе неколку години боледувал од ишијас.

Јануари 2021 година

Тој морал да откаже три јавни настапи на крајот на јануари поради болки во феморалните нерви.

Јули 2021 година

Поради проблеми со дебелото црево, тој завршил на операција на 4 јули 2021 година и бил подложен на „хемиколектомија“.

Јануари 2022 година

На состаноците во јануари тој сподели дека има проблем со коленото, а на општата аудиенција рече дека нема да може да ги поздравува верниците како и обично поради проблем со десната нога (воспалени лигаменти на десното колено).

Февруари 2022 година.

На крајот на февруари тој откажа два јавни настани поради болки во коленото и лекарска одлука да одмори. Тој добива помош да оди по скалите, но продолжува да оди и да стои без помош.

Април 2022 година.

По пристигнувањето во Малта, тој се симнал од авионот со лифт. Поставен е специјален лифт во базиликата Св. Петар во Рабат. Тој им кажал на новинарите дека неговото „здравје е малку променливо“ и дека има „проблеми со коленото и одењето“.

На мисата на Велики петок, тој не лежел испружен пред олтарот како порано, а ниту го водел велигденското бдение на 16 април, ниту учествувал во пасхалната поворка на свеќите, туку седнал на бело столче.

Почна да седи во папамобилот додека ги поздравуваше ходочасниците на плоштадот Св. Петар.

На 30 април докторот му рекол да не оди.

Мај 2022 година.

На почетокот на мај најави дека ќе подлежи на терапевтски инјекции за коленото.

Тој користеше инвалидска количка во јавност за прв пат (само два дена) по операцијата на дебелото црево во јули 2021 година, но продолжи да ја користи овој мај и избегнува да стои и да оди.

Јуни 2022 година

Поради здравствени причини, посетата на ДР Конго и Јужен Судан се одложува (за да не се загрози терапијата на која се подложува коленото), а потоа се најавува дека повторно нема да претседава со мисата за Корпус Кристи на 16 јуни поради до проблеми со колената.

„Кога ќе остариш, повеќе не го контролираш своето тело . Мора да научите што да правите, а што не. Силата на телото пропаѓа и нè напушта, иако нашето срце не престанува да копнее. Тогаш мора да се научи да се прочистува желбата: да се биде трпелив, да се избере што да се бара од телото и животот. Кога сме стари, не можеме да ги правиме истите работи како кога бевме млади: телото има различно темпо и мораме да го слушаме телото и да ги прифатиме неговите граници. Сите ги имаме. И јас сега морам да користам бастун за да одам“, ја коментираше својата состојба, а на 28 јуни одеше со бастун и им рече на бразилските бискупи: „Можев да одам три дена“.

Јануари 2023 година

Во интервју за Associate Press тој вели дека му се вратил дивертикулитисот, но дека е во добра здравствена состојба и „нормален за неговата возраст“.

Февруари 2023 година.

Ватикан објави дека папата има „тешка настинка“ . Папата ги подели своите говори на два утрински состаноци, наместо самиот да ги чита како и обично.