ГОЛЕМА ПРОМЕНА- Илон Маск откри нови детали: Твитер наскоро ќе има опција за шифрирани пораки и повици

0

Извршниот директор на Твитер, Илон Маск, откри нови детали за идните карактеристики на социјалната платформа, вклучително и додавање опции за повици и шифрирани пораки кои доаѓаат до неа.

Минатата година, Маск ги означи плановите за „Twitter 2.0 The Everything App“, за која рече дека ќе има функции како што се шифрирани директни пораки (ДМ), твитови во долги форми и плаќања.

„Наскоро, гласовниот и видео разговорот ќе биде достапен за сите на оваа платформа, така што ќе можете да разговарате со луѓе каде било во светот без да им го дадете вашиот телефонски број“, рече Маск, пренесе Ројтерс.

Функцијата за повици на Твитер ќе ја усогласи платформата за микроблогирање со апликациите за социјални медиуми на Мета (META.O) Фејсбук и Инстаграм, кои имаат сличен дизајн.

Маск рече дека верзијата на шифрирани директни пораки ќе биде достапна на Твитер почнувајќи од среда, но не кажа дали повиците ќе бидат шифрирани.

Твитер оваа недела објави дека ќе започне процес на чистење со отстранување и архивирање на сметките кои се неактивни веќе неколку години.