Груевски: Зад случајот „Феникс“ стојат Заев и исплашени политичари

Поранешниот премиер Никола Груевски, кој моментално е во бегство во Унгарија, преку долга објава на Фејсбук тврди дека случајот „Феникс“ поврзан со проектот „Скопје 2014“ се ажурира за да се дефокусира јавноста од проблемите во судството и обвинителството каде го споменува конкретниот случај, за вмешаност на австриската компанија, каде реагираше и Амбасадата на Австрија во Скопје.

Според Груевски, правосудниот систем е трансформиран во инструмент за дефокусирање на криминалот на поединци од власта и елиминирање на политичките противници, кои, според него, имаат верба во народот.

„Зад оваа постапка стојат исплашени политичари на чело со Заев, кој продолжува да има големо влијание во правосудниот систем, во политиката, во неговата партија СДСМ и во другите партии. Исплашените политичари имаат причина да се плашат. Направија многу лоши работи и уште се преправаат дека ќе напредуваат. Не! Историјата го покажа тоа. Тие се закони на природата. Мора да знаат дека нема да успеат и дека некој друг не треба да ги уништи, бидејќи тие самите ќе си се уништат“, пишува Груевски на Фејсбук, завршувајќи го статусот со пост-скриптум каде, како што објави КланМ, ги демантира информациите дека има договор со власта да се убедат пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да гласаат „за“ уставните измени.

Списокот на осомничени во случајот „Феникс“, како што објави КланМ, го сочинуваат 15 физички и 5 правни лица. Покрај Груевски и двајцата поранешни министри од ВМРО-ДПМНЕ, на списокот се и двајца поранешни градоначалници, поранешен претседател на Советот на општина Центар, сопственици и управители на фирми кои биле дел од тендерите и еден италијански државјанин.

Од седумте осомничени фирми, четири се од земјава, а три од Италија. Кривичните дела кои се предмет на истрага, како што соопшти КланМ, се однесуваат на „злоупотреба на службена должност и перење пари“.