ДАЛИ НА СВЕТОТ МУ СЕ ЗАКАНУВА “ВТОР ВИЕТНАМ“ !? Првиот човек на руската тајна служба тврди: “Американци, паднавте во црна дупка!“

Првиот човек на руската надворешна разузнавачка служба во четвртокот им порача на Соединетите Американски Држави дека западната поддршка за Украина ќе го претвори конфликтот во „втор Виетнам“ што ќе биде проблем за САД во годините што доаѓаат.

Минатата година Владимир Путин започна војна со инвазија на Украина, во која загинаа или ранети се стотици илјади луѓе.

Запад ѝ даде на Украина помош и оружје во вредност од над 246 милијарди долари, но украинската контраофанзива не успеа и Русија сè уште контролира нешто помалку од една петтина од украинската територија.

Украина ќе се претвори во црна дупка која ќе апсорбира сè повеќе ресурси и луѓе“, напиша Сергеј Наришкин, директор на Службата за надворешно разузнавање на Русија (СВР), во весникот на СВР.

На крајот, САД ризикуваат да создадат втор Виетнам за себе и секоја нова американска администрација ќе мора да се обиде да се справи со тоа“, додаде тој.

Претседателот на САДЏо Бајден, предупреди дека директна конфронтација меѓу НАТО и Русија може да предизвика Трета светска војна и постојано ја отфрли можноста за испраќање американски војници во Украина.

Во војната во Виетнам, САД го поддржаа Јужен Виетнам против комунистичкиот Северен Виетнам поддржан од Кина и Советскиот Сојуз.

САД на крајот се повлекоа од Виетнам, а две години подоцна во 1975 година, Јужен Виетнам беше поразен. САД изгубија повеќе од 58.000 војници во војната.

Во средата, Џо Бајден ги замоли републиканците за нова инфузија на воена помош за Украина.

Џо Бајден

Ако Владимир Путин ја земе Украина, тој нема да застане тука“, порача Џо Бајден, предвидувајќи дека Владимир Путин ќе продолжи да ги напаѓа сојузниците на САД во НАТО и додаде: „Ќе имаме нешто што не го бараме и што го немаме денес: американски војници кои се борат против руските војници“.

Кремљ, пак, соопшти дека Џо Бајден ги палел парите на американските даночни обврзници во воената печка.