Дали сте забележале ‘рѓа на метални предмети во куќата? Средството за чистење го имате во фрижидер

Доколку сте забележале ‘рѓа на металните површини во вашиот дом – се што ви треба за да ги исчистите дамките е кечап.

Челичните и другите метални површини во вашиот дом кои многу се навлажнуваат се особено склони кон ‘рѓа, но тоа не значи дека треба целосно да ги замените откако ќе се појават неколку темни дамки.

Се што ви треба е кечап. Кечапот не само што го чисти среброто, туку „прави чуда“ на предмети од железо и челик. За лекување на ситни дамки од ‘рѓа со кечап, нанесете голема количина на погодената област. Откако ќе го направите ова, оставете го да се исуши неколку часа.

Можете да го користите на предмети како садови за готвење од леано железо, на пример. Иако овој трик можеби нема да работи добро на површини со дебел слој на стврдната ‘рѓа, можете да додадете малку оцет и малку дополнителен кечап откако сегашниот слој ќе се исуши.

За тврдоглави дамки, можете да користите жица или дури и алуминиумска фолија за да ја отстраните ‘рѓата од металот. 

Ако тоа не помогне, можете да направите чекор понатаму и да направите паста од сода бикарбона и вода, оставете ја да отстои еден час пред да ја избришете. Ова, во комбинација со кечап, треба да помогне вашите апарати да изгледаат како нови.