Дали сте забележале црвени бенки на вашето тело? Еве зошто се појавуваат и како можете да ги спречите

0

Вообичаено е да имате различни „белези“ на телото, од стрии до бенки, а можеби сте забележале и мали, темноцрвени бенки. Доколку се прашувате што е во прашање, зошто се појавуваат и дали се опасни, ви носиме одговори на вашите прашања.

Точките со интензивна црвена боја налик на крв може да изгледаат малку страшно кога првпат ќе ги забележите на вашата кожа. Станува збор за ангиоми ( ангиом на цреша) или дамки од Кембел Де Морган , топка од мали крвни садови. Меѓутоа, за веднаш да ве увериме, овие бенигни израстоци генерално не се опасни и не болат, но не се многу убави.

Ангиомите се чести кај средовечните луѓе, како и кај оние со исклучително бледа кожа. Претежно се меѓу 1 и 4 милиметри во дијаметар и симетрична форма. Ако забележите асиметричен ангиом или ако црвениот ангиом ја променил бојата, посетете го вашиот лекар.

Што предизвикува ангиоми?

Тие се предизвикани од абнормален раст на малите крвни садови, а виновникот може да се крие во некои од следниве причини:

 • Обично не се опасни, но ако многу од нив се појават одеднаш, треба да посетите лекар бидејќи дефинитивно нешто се случува во вашето тело. Експертите ги поврзуваат со проблеми со црниот дроб.
 • Тие можат да бидат предизвикани од долготрајна лоша и неурамнотежена исхрана, која создава премногу токсини во цревата или црниот дроб.
 • Тие можат да се појават поради хормонални нарушувања кај жените, на пример за време на бременоста.
 • Се појавуваат со возраста, најмногу по 40-тата година, поради што некои ги нарекуваат сенилни ангиоми.
 • Можат да настанат поради прекумерно изложување на сонце.
 • Тие често се наследни.

Како да се спречи формирањето на ангиом?

Откако ќе се формираат, тие нема да исчезнат, но ако сте склони кон нив, можете да преземете неколку чекори за да спречите формирање на нови ангиоми.

 • Експертите велат дека за да ја спречите појавата на овие црвени бенки и да го намалите нивното влијание, треба да ги исчистите цревата и да го зајакнете црниот дроб. На пример, алгата спирулина е совршена за апсорпција на токсините во цревата.
 • Обидете се да пиете најмалку два литра вода дневно.
 • Јадете многу свеж зеленчук и пијте многу сокови. Посебно е добро да се јадат моркови, артишок, целер, авокадо и маслиново масло. Пијте најмалку две чаши сок од брусница, ананас или шипка дневно.
 • Започнете го утрото со чаша сок од лимон.
 • Избегнувајте млечни производи. Заменете ги со млеко од растително потекло.
 • Пијте чај или инфузија од глуварче еднаш дневно. Има детоксикациски ефект.
 • Заедно со урамнотежена исхрана, најдобар начин за спречување на ангиомите е заштитата од сонце. Заедно со совесното потемнување, серумот со витамин Ц и кремата за сончање се вашите најдобри сојузници.