ДЕНИ ПОВТОРНО ДОМИНИРАЛ, КОНЕЧНО СТАНА ЛИДЕР: По еден потег на неговиот тим, момчето од Косово блеска во НБА!

0

Дени Авдија доминира, а Никола Вучевиќ собира дабл-дабл во НБА лигата!

Ноќта кога го видовме судирот меѓу Богдан Богдановиќ и Никола Јокиќ во НБА лигата , видовме и уште една одлична партија на Дени Авдија. Од заминувањето на Руи Хачимура во Лос Анџелес Лејкерс, доминира синот на поранешниот капитен на Црвена звезда, Зуфер Авдија, кој е со потекло од Косово.

Му се отворија дополнителни минути, но и простор во нападот, па во поразот од Бруклин постигна 23 поени со 6 скока и 3 асистенции. Бруклин победи со 125:123 во мечот во кариерата на младиот чувар Камерон Томас, кој постигна 44 поени! Кај Вашингтон само Кристапс Порзингис беше поефикасен од Авдија со 38 поени.

Чикаго ја продолжи борбата за влез во плеј-офот со победата од 129:121 над Портланд, а поранешниот центар на Будуќности, Никола Вучевиќ забележа дабл-дабл со 23 поени и 11 скока. На Блејзерс не им помогнаа ниту 40-те поени на Демијан Лилард, а кај Булси најефикасни беа Демар Дерозан со 36 и Зек ЛаВин со 27 поени.

Во неверојатниот натпревар во кој Оклахома постигна 153 поени за Хјустон, Бобан Марјановиќ погоди на крајот од минутата, а центарот од Бољевац постигна два поени, додека Шеј Гилјус Александар ја предводеше Оклахома до голема победа со 42 поени.

Во пресметката на хрватските НБА играчи, Детроит загуби од Феникс, но Бојан Богдановиќ беше подобар од Дарио Шариќ, искусниот предводник на Детроит постигна 23 поени, додека Шариќ имаше 6, а поранешниот центар на Партизан Џок Ландејл постигна 7 поени.