Детали за смртта на помошникот на Залужни: Детето си играло со гранатата што ја добило за роденден – Откриено е кој му го дал кобниот подарок (фото)

Се појавија првите детали за смртта на помошникот на врховен командант на вооружените сили на Украина, Валериј Залужни.

Мајор Генадиј Честјаков, да потсетиме, почина околу 17 часот во својот дом во Киев кога експлодираше подарокот што претходно го доби за роденден. Тешко повреден е и неговиот тринаесетгодишен син, додека сопругата и ќерката се неповредени.

Сопругата на повредениот мајор Генади Честјаков изјави дека експлозивната направа се активирала кога тој отворил кутија за подарок во која имало алкохол и чаши во вид на гранати.

– Гранатата експлодирала во кеса за подарок во која имало алкохол и чаши во облик на гранати – пренесува порталот Клименко на својот канал Телеграм.

Од партијата наведуваат дека Честјак можел да го добие кобниот подарок од колега помошник на пратеникот Залузни.

– Извори во органите наведуваат дека подарокот што експлодирал, според сведочењето на неговата сопруга, му го дал висок помошник на заменик врховниот командант на вооружените сили на Украина – велат од Партијата.

Министерот за внатрешни работи Игор Клименко ги соопшти деталите за официјалната верзија за смртта на Честјаков.

– Денеска му беше роденден на мајорот Честјаков. Од работа се вратил дома со подароци од колегите кои почнал да им ги покажува на семејството. Тој извадил подарок кутија со гранати и почнал да му покажува една од муницијата на својот син. Тоа беа новите гранати во западен стил. Најпрво синот ја зел муницијата во раце и почнал да го врти прстенот. Војникот потоа ја зел бомбата од детето и го извадил прстенот предизвикувајќи трагична експлозија. Полицијата во станот пронашла уште пет вакви неексплодирани гранати кои ќе бидат испратени на вештачење. Полицијата го пронашла и другарот кој му го дал кобниот подарок. Неговата канцеларија е веќе претресена и запленети се уште две гранати – соопшти министерот.

Веста за смртта на асистентот ја потврди Залужни на својот канал Телеграм.

Залужни, сепак, тврди дека Честјаков го прославувал роденденот со семејството кога експлодирала бомба во еден од подароците.

Валери Залузни

– Денеска, под трагични околности, на неговиот роденден, почина мојот помошник и близок пријател, мајор Генадиј Частјаков. Во еден од подароците експлодирала непозната експлозивна направа. Генади ги остави сопругата и четирите деца. Најдлабоко сочувство до семејството – напиша Валериј Залужни и додаде дека причините и околностите ќе бидат утврдени во текот на судската истрага.

Минатата недела Залужни јавно го критикуваше украинскиот претседател Володимир Зеленски во напис за Економист. Тој рече дека вооружените сили на Украина дошле до ќор-сокак и призна дека не успеал да го покаже импресивното темпо на напредување на војниците што се очекува од него на Запад.

За време на заедничката прес-конференција во Киев со шефицата на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, Зеленски го изрази своето несогласување со ставот на врховниот командант.