Де Хеа го израмни рекордот на Шмајхел во Манчестер јунајтед со 180 „чисти мрежи“

Голманот Давид Де Хеа успеа да го сочува голот на денешниот дуел со Лестер (3:0). За Шпанецот ова е 180. натпревар без примен гол.

Клубот од „Олд Трафорд“ објави порака во која истакна дека Шпанецот го повтори рекордот на легендарниот дански голман Петер Шмајхел.

Во англиската Премиер лига голманот има 140 чисти мрежи, во тековното првенство – 10.

Де Хеа одигра 521 натпревар за Јунајтед откако се приклучи на Атлетико Мадрид во 2011 година.

На 12 февруари беше објавена статистика на „Sky Sports“ во која Де Хеа и Шмајхел се заслужни за 178 натпревари без примени голови. Според оваа статистика, Де Хеа веќе го надмина Шмајхел