Долгата рака на Кремљ, опасно е блиску: руските емигранти во Белград се цел на Злите орли

0

Можеби се оддалечени илјада и пол километри од Москва, но долгата рака на Кремљ се уште е опасно блиску до руските емигранти во Србија кои се противат на инвазијата на Украина.

Десетици илјади Руси побегнаа во Белград од својата татковина, каде санкциите, мобилизацијата и потиснувањето на опозицијата драматично го променија животот.

Но, Русите во Србија кои ја критикуваат војната во Украина исто така се изложени на насилство, закани или кампањи за заплашување на интернет.

Многу Срби одбија да ја осудат Русија, нивниот историски сојузник, откако таа ја нападна Украина. Ултранационалистите организираа собири за поддршка на Владимир Путин, а во Белград се појави озлогласената платеничка група Вагнер.

Под површината има и други знаци кои се уште позагрижувачки.

И српските и американските официјални лица тврдат дека Вагнер активно се обидува да регрутира борци во Србија, што доведе до тоа српските власти, во редок потег, да ја осудат Русија поради тоа минатата недела.

Атмосферата на интриги го поттикна српскиот претседател Александар Вучиќ да го спореди Белград со Казабланка за време на Втората светска војна, кога емигрантите од двете страни се шпионираа и заговараа еден против друг.

Злите орли

Но, за Русите како Владимир Волохонски, поранешен градски функционер кој побегна од Санкт Петербург откако беше уапсен поради обидот да организира антивоени групи, тоа е уште поопасно.

Неговото име и фотографија неколкупати беа објавени со низа навреди на каналот Телеграм, каде често се напаѓаат руски емигранти во Србија.

Со илјадници следбеници, каналот Зли орлови е познат по тоа што ги осудува Русите кои живеат во Србија и ја критикува војната на Путин.

Тие често се етикетирани како предавници и дегенерици и им се закануваат со насилство.

„Зошто (…) тој сè уште шета низ Србија без да му го скршат лицето?“, беше напишано во една неодамнешна публикација.

Српското обвинителство потврди за АФП дека знае за групата и дека започна истрага за неколку објави.

Главниот човек зад Злите орли е Александар Лисов, Русин поврзан со Вагнер, кој исто така е многу добро поврзан со српските националисти.

Лисов, кој има канцеларија во новоотворениот штаб на Вагнер во Санкт Петербург, инсистира на тоа дека неговиот тим работи на „информативно, хуманитарно и културно поле“ и негира дека им наредил на другите да ги напаѓаат руските дисиденти во Србија.

„Се обидуваме да и пренесеме на јавноста дека овие луѓе во Србија немаат право да го претставуваат рускиот народ“, изјави тој за АФП и додаде: „Тие не се против руската специјална воена операција, туку против самата Русија“.

Закани

На интернет неодамна беше објавена видео снимка на која Лисов разговара во канцеларијата на Вагнер со Дамјан Кнежевиќ, озлогласениот српски лидер на про-Кремљ ултранационалистичката група Народна патрола.

„Тој ме контактираше преку заеднички пријатели и ме замоли да организирам турнеја“, рече Лисов и додаде: „Би организирал таква тура за секој граѓанин на Србија“.

Средбата се совпадна со појавувањето овој месец на муралот на Народната патрола посветен на Вагнер во центарот на Белград, во кој членовите на таа група се насликани на сино-бело знаме што го користат противниците на војната.

Петар Никитин, водачот на руската дисидентска организација во Србија, го препознал знамето и тврди дека било украдено од неговата група откако непознати напаѓачи претепале неколку нејзини членови.

„Сега знаеме кој го направи тоа“, изјави Никитин за АФП.

И покрај заканите, активистите велат дека планираат да продолжат да зборуваат дури и кога притисокот расте.

„Неколку луѓе, меѓу кои и Срби, ми упатија индиректни закани“, изјави поранешниот функционер Волохонски. Буквата З, рускиот симбол на војната, била насликана на станот во Белград каде што влегол.

„Не можам да кажам дека се чувствувам безбедно“, рече тој.