ДРАМА ВО АМЕРИКА: Маж со пиштол дојде пред домот на семејството Бајден! ГО СЛЕДЕШЕ ТАЈНАТА СЛУЖБА

0

Маж со пиштол протестираше во неделата на улицата на родниот град на американскиот претседател Џо Бајден во Вилмингтон, Делавер.

Носеше портокалов заштитен елек и плакат со слогани и навреди против американскиот претседател и неговиот син Хантер испишани на двете страни.

– Бајдените се криминалци – пишуваше меѓу другото на едната страна од плакатот, а буквите „С“ беа заменети со знак за долар.

Фотографиите покажаа дека мажот имал огнено оружје во појасот.

Демонстрантот помина покрај група новинари со задача да го покриваат претседателот и се упати по патот кон домот на претседателот, а цело време го следеше возило на Тајната служба.

Бајден пристигна во Вилмингтон во петокот вечерта и накратко ќе се врати во Белата куќа во недела попладне пред да отпатува во Њујорк на серија собири за собирање средства и да присуствува на Генералното собрание на ОН. Во саботата, американскиот претседател само накратко ја напушти куќата за да присуствува на миса во локалната црква.

Инаку, Бајден допрва треба официјално да го коментира обвинението против неговиот син Хантер и не сакаше да одговори на прашањата на новинарите дали евентуално ќе го помилува синот.

Хантер Бајден се соочува со три федерални обвиненија и се соочува со затворска казна до 25 години. Еден од нив се однесува на купување пиштол додека бил зависник од дрога.