ДРАМА ВО ЗЛОТ! МЕШТАНИТЕ ВО СТРАВ: Таткото на осомничениот за убиството на Данка Илиќ (2) се заклучил во својата куќа! За момент ја отвори вратата и ги шокираше сите присутни

Таткото на еден од осомничените за убиството на двегодишната Данка Илиќ денес е пуштен на слобода.

Таткото на главниот осомничен за убиството на двегодишното девојче денес по двомесечен притвор е пуштен на слобода, каде е задржан поради сомнение дека му помогнал на сторителот по извршувањето на делото.

Цело време се бранеше молчејќи, а и денес по излегувањето од затвор наводно рекол дека нема што да каже.

Да потсетиме, осомничениот беше уапсен на 6 април под сомнение дека му помогнал на синот да го премести телото на девојчето која, според признанието на самиот син, ја удавил со раце.

Како што пишуваат српските медиуми, таткото кој утрово бил пуштен на слобода, се заклучил во куќата.

Тој во еден момент ја отворил вратата од својот дом и ги навредувал новинарите кои биле пред куќата. Тој не сакаше да одговори на прашањето, ниту да коментира за се што се случуваше во претходниот период.

Жителите во страв: „Ова е особено тешко за нас што имаме деца…“
Пред тоа, соседите изјавија дека тој не излегува од дома, и дека сето тоа им е тешко и дека се плашат за своите деца.

Знам дека мојот сосед излезе од затвор и не знам ни што да мислам кога ни полицијата се уште не знае. Овде утрово имало две девојки, велат не излегуваат од дома. Ова е трагедија, но сите чекаме полицијата да каже што се случило – изјавил соседот за Србија Данас.

Слушнав дека мојот сосед е пуштен од затвор, се што знам дознав од медиумите. Ова е голема трагедија за сите. Жал ми е и за тие луѓе во Бор и нашите соседи, бидејќи сè уште не знаеме што точно се случило. Се надевам дека случајот ќе биде решен на кој било начин, само да се стави крај. Ова е особено тешко за оние од нас кои имаме деца и внуци, сега сме сигурни дека тие веќе никаде не се безбедни. Се што се случува во овој момент е лудост – истакна сосед на осомничениот.

Да потсетиме, осомничениот беше уапсен на 6 април под сомнение дека му помогнал на синот да го премести телото на девојката која, според признанието на самиот син, ја удавил со раце.

Исто така, тогаш бил уапсен и вториот син на осомничениот, кој само ден подоцна починал во просториите на полициската управа Бор.

Недолго по погребот на вториот син, починале и мајката на браќата и сопругата на осомничениот. И таткото и синот присуствуваа на нејзиниот погреб, придружувани од полицијата, останувајќи само пет минути да запалат свеќа.

Потрагата е прекината, телото се уште не е пронајдено
Еден од осомничените детално го опишал убиството, рекол дека телото го фрлиле на депонија, а потрагата по Данка Илиќ била концентрирана на селото Злот. Пребарувани се депонии, дворот на семејната куќа, шахти и сите места кои би можеле да донесат некаков напредок во потрагата, но засега безуспешно. Потрагата згасна, а телото на Данка се уште не е пронајдено.