ДРАМА ВО САД – Маж со пиштол се појавил пред домот на Џо Бајден во неговиот роден град додека тој бил во куќата: Тајната служба веднаш интервенирала

0

Маж со пиштол протестирал во неделата на улицата каде се наоѓа куќата на Џо Бајден во родниот град Вилмингтон, Делавер.

Човекот носел портокалов заштитен елек и плакат со слогани и навреди против американскиот претседател и неговиот син Хантер Бајден испишани на двете страни.

Бајденови се криминалци“, пишувало меѓу другото на едната страна од плакатот.

Фотографиите покажуваат дека мажот имал огнено оружје во појасот.

Демонстрантот поминал покрај група новинари со задача да го покриваат претседателот и се упатил по патот кон домот на претседателот, а цело време го следел возило на Тајната служба на САД.

Џо Бајден пристигнал во Вилмингтон во петокот вечерта и за кратко ќе се врати во Белата куќа во недела попладне пред да отпатува во Њујорк на серија собири за собирање средства и да присуствува на Генералното собрание на ОН. Во саботата, американскиот претседател само накратко ја напушти куќата за да присуствува на миса во локалната црква.

Инаку, Џо Бајден допрва треба официјално да го коментира обвинението против неговиот син Хантер Бајден и не сакал да одговори на прашањата на новинарите дали евентуално ќе го помилува синот.

Хантер Бајден се соочува со три федерални обвиненија и се соочува со затворска казна до 25 години. Еден од нив се однесува на купување пиштол додека бил зависник од дрога.