ЕВА ШТО ПРАВАТ ЛЕКАРИТЕ КОГА НАСТАНУВААТ И ЗАТОА ВЕДНАШ СЕ ИЗЛЕКУВААТ: Така ги истеруваат сите ВИРУСИ, а никој не знае

Лекарите откриваат што прават секогаш за да ги ублажат симптомите – повеќето од овие работи се потполно бесплатни.

Настинката најчесто е придружена со течење на носот, кашлица и отежнато дишење, а може да се јави и ниска температура, замор и постојано кивање, како и болки во мускулите. За среќа, постојат работи што можете да ги направите дома за да ги олесните симптомите, а лекарите откриваат што секогаш прават за да ги олеснат вашите симптоми – повеќето од овие работи се потполно бесплатни.

Јадат храна полна со хранливи материи

„За среќа, можеме да ги олесниме симптомите со едноставни чекори со тоа што ќе се погрижиме да се одмориме доволно, да пиеме течности и да јадеме добри калории“; посочува д-р Дахвал Десаи, директор на Св. Џозеф во Атланта. Тој истакнува дека во тие моменти јаде храна богата со протеини како јајца, пилешко или јогурт, а избегнува преработена храна и пијалоци кои содржат кофеин.

Тие не забораваат колку е важна водата

Течностите секогаш ќе ви помогнат кога сте болни, а Флорес вели дека е особено важно да се нагласи пиењето многу вода бидејќи возрасните често консумираат помалку течности, па оваа задача може да биде предизвик за нив. Експертите од клиниката Maio советуваат да пиете вода, природни сокови, вода со лимон или супа за да ги задоволите потребите на вашето тело за течност.

Квалитетниот сон е приоритет

Има причина зошто сте уморни кога сте настинати, телото копнее за одмор во тие моменти за да има сила побрзо да закрепне. Поради оваа причина, лекарите советуваат да не се заборави да се одмори во тие моменти. Според клиниката Мајо, помалку антитела за борба против инфекции се произведуваат кога не сте одморени, што или ќе ве направи поподложни на настинки или ќе ви треба многу подолго за да закрепнете.

„Ова е добро време да го забавите темпото и да дозволите вашето тело и имунитет да ја завршат својата работа. Затоа, ако се разбудите со настинка, подобро е веднаш да си легнете, не се напрегајте во текот на денот и рано легнете. д-р. Кристофер Скудери, семеен лекар од Флорида, верува дека никогаш не презема одговорност кога се бори со настинка, за да може да си дозволи добар ноќен одмор.

Тие се грижат за најсериозниот симптом

Тоа е состојба која бара препознавање на главниот симптом што ве мачи, вели Десаи и објаснува дека обично ги следи сите наведени чекори, а зема и лекови без рецепт за лекување на болеста и верува дека нема ништо лошо во тоа. тоа. . со тоа. Ако телото ве боли, користете ги вообичаените лекови против болки, ако носот и синусите ви се блокирани, исплакнете со вода или вдишете. Запомнете дека умереноста е клучна, затоа не претерувајте, истакнува Флорес.

„Одлучете кој симптом најмногу ви пречи и земајте лекови за него, а доколку имате одредени здравствени проблеми, советот е да се консултирате со лекар пред да земете каков било лек“, вели Десаи и посочува дека овие лекови никогаш не треба да се даваат на деца. . без претходно одобрение од лекар.

Ако сте еден од оние кои веруваат дека болеста може да се победи со моќта на мислата, откажете се од неа. Преправањето дека ништо не е во ред може да значи само дека нема да забавите и да се вратите на какви било навики што вообичаено ги имате. Пред се, запомнете дека на вашето тело му треба одмор и добра исхрана за да се избори со вирусот.