ЕВЕ НА КОГО ЌЕ МУ БИДЕ НАЈЛОШО: И здравите и болните на удар на временски неприлики: Докторката предупредва на ТЕШКИ ТЕГОБИ кои не очекуваат

Сите можни метеоролошки аларми се вклучени деновиве – за непријатност, високо УВ зрачење, топлина, но и врнежи и грмотевици! Вчера беше соборен историски рекорд кога е во прашање температурата во април. Сепак, веќе денес тропското време ќе биде заменето со студен бран, кој освен ниски температури ќе донесе и големи здравствени проблеми. Хроничните пациенти се особено ранливи!

Примариус, д-р Бисерка Обрадовиќ, говорејќи во „Јутро на Блиц“, истакна дека ненадејната промена на времето многу влијае на нашето здравје. Она што е особено проблематично е што причините за поплаките на граѓаните се измешани, па се испреплетуваат алергиски реакции, нагли промени на времето, но и вируси и бактерии. Како што истакна таа, симптомите кои ги носат временските промени се чувствуваат и 48 часа порано, а најранливи се хроничните пациенти.

На се ова уште и алергии!

Покрај сето тоа, многумина патат и од алергии!

– Во воздухот има над 500 зрна поленови, а максимумот е 60, затоа имаме печење на очите, насолзени очи, кивање и отечени очни капаци, кашлање, чешање на грлото… Сето тоа се симптоми на алергиски реакции. Проблемот е што се комбинираат со присутните бактерии и вируси – вели д-р Обрадовиќ.

Оние кои имаат алергии дефинитивно не се за вакво време, како и метеопатите, посочува д-р Обрадовиќ, но и здравите луѓе се погодени од наглата промена на времето.

Ретко кој добро спиел синоќа

– Ретко кој човек синоќа добро спиел. Сите денес се малку напнати и нервозни, а не ни знаат зошто. Тоа се најчесто симптоми кај здрави луѓе, заедно со деконцентрација и послаба меморија – вели д-р Обрадовиќ.

Ветерот, иако знае да биде пријатен, бидејќи внесува малку свежина, за оние кои се алергични, особено е незгоден.

– Проблемот не е само надвор, туку и внатре, бидејќи ако ги отвориме просториите за воздух, ветерот дува полен во просториите, па не сме заштитени ниту во затворени простории – вели д-р Обрадовиќ.

Хроничните пациенти треба да бидат особено внимателни

– Кога утре ќе има ненадејна промена на времето, на луѓето кои пијат хронична терапија им се препорачува да не ја прескокнуваат. Исто така, оние кои имаат проблем со крвниот притисок, телото потешко ја зачувува топлината, па крвните садови се стеснуваат, притисокот расте, па мораат почесто да го проверуваат – вели д-р Обрадовиќ.

Проблем ќе имаат и ревматолошките пациенти, вели д-р Обрадовиќ.

– Поголеми проблеми ќе има кај ревматолошките пациенти, бидејќи кога ќе падне крвниот притисок, течноста има тенденција да излегува во околината со помал атмосферски притисок. Таа течност во нашето тело врши притисок врз заболените зглобови, синусните шуплини, мукозната мембрана и тоа предизвикува болка. Исто така, тие што направиле некои операции, тие постоперативни рани ќе болат. Затоа немојте да се чудите утре кога ќе почувствувате болка од постоперативен рез, болки во зглобовите и мускулите и главоболка поради синусите – изјави д-р Обрадовиќ.

Ќе има повеќе срцеви и мозочни удари

И проф. Д-р Предраг Митровиќ, кардиолог од Ургентниот центар на Универзитетскиот клинички центар на Србија, вчера изјави дека промената на времето може да го погоди целиот организам и дека повторно се очекува најголем проблем да имаат кардиоваскуларни пациенти, а може да се очуваат гастритис и чир на желудникот .

Професорот Митровиќ вели дека, како и со претходната ненадејна промена на времето, сега, по хипертензијата, најочекувани се ангина пекторис, инфаркт и мозочен удар, но дека тоа ќе влијае и на желудникот.