Животот во Америка воопшто не е евтин: Еве колку пари треба да одвоите за изнајмување стан (ВИДЕО)

0

Али Шапиро на TikTok покажа стан во Њујорк за кој месечната кирија е 7.000 долари (околу 6.500 евра).

„Мојата зграда ја покачи киријата па мораме да се преселиме. Станот е само 52 квадрати“, вели Али на почетокот на видеото. Таа и порача на кујната дека изгледа прекрасно, иако е прилично мала. Станот е со отворен концепт, па веднаш до кујната е дневната соба со големи прозори и поглед на улица.

„Станот е на вториот кат во Ист Вилиџ, така што слушаме бучава цел ден и ноќ“, рече Али. Ист Вилиџ, инаку, е познат по својот жив ноќен живот. Населбата е полна со барови, клубови и ресторани.

„Немаме простор за сите наши работи“

Станот има само една спална соба, која е многу мала. Во мојата има брачен кревет, масичка, ноќна маса и комода.
„Го делам плакарот со дечко ми. Полн е. За тие пари ќе мислите дека ќе има повеќе простор, но не, ова е плакар. Моите чевли не ми се ни таму, ги има насекаде. Не е практичен простор за живеење со оглед на тоа колку наплаќаат за кирија, рече Али.

@allyshaps

Why we’re moving out of our $7k/month apartment in NYC. Less than 600 sq feet and this is what they want…#nyc #nycapartment #nycapartmenttour #rent

♬ original sound – Ally Shapiro

Во второто видео таа покажа како изгледа бањата и просторот каде што се наоѓаат машината за перење и сушење.

„Ова е мојот омилен дел од станот. Бањата е обична“, рекла таа, повторно нагласувајќи дека баш и не и одговара.
„Неред е затоа што се селиме за два дена, но дури и да не се преселиме, сепак ќе биде хаос бидејќи немаме простор за сите наши работи“, рече таа.

@allyshaps

Replying to @Teenie CLARIFYING A FEW THINGS! The apt is now listed at $7,050 for 590sq ft 1 bedroom. But truthfully even if i could afford it two people can’t comfortably live here. The apt was mine and then jordan moved in so its 99% my stuff and all of his is still in storage. We also both work from home and i run my biz out if here with all my samples theres no room! #nycapartment #nycrent #rent

♬ original sound – Ally Shapiro