Животот е понекогаш големо чудо: Во Турција, еден месец по земјотресот, е спасено кучето Сила која под рушевините се окучила со три мали кученца (ВИДЕО)

Сопственикот на Сила, двеиполгодишен доберман, се изненадил кога видел не едно туку четири кучиња како излегуваат од урнатините на зграда во јужната турска провинција Хатај, 28 дена по земјотресот.

Кадир Кејфли рече дека побарал од локалните спасувачи да му помогнат да го извлечат неговото куче од урнатините, но никој не можел да влезе.

Мејако, регионален тим за спасување животни, дојде на помош во понеделникот. По неколкучасовна работа успеале да стигнат до подрумот каде што била заробена Сила. Видоа дека таа не само што преживеа речиси еден месец, туку во меѓувреме роди и три кученца.

“Што пиеше овде? Што јадеше? Дали ги роди овие три кученца?” прашал еден спасувач, според тоа што се слуша во видеото од спасувањето.

Кејифли рече дека Сила преживеала и се породила благодарение на големата кеса со храна за кучиња оставена во подрумот.

Сила и кучињата се пренесени на лекување во Адана. Спасувачите рекоа дека е слаба, но може сама да се движи.

Земјотресите што ги погодија Турција и Сирија минатиот месец однесоа речиси 52.000 животи.