ЗАПАДНИТЕ МЕДИУМИ Тврдат: Ова е најмоќната хакерска група од Русија – клучна поради војната во Украина

Британски Гардијан ги објави протечените „Вулкан датотеки“, кои сведочат за работен план за зајакнување на руските капацитети за сајбер војна.    

Се вели дека илјадници страници доверливи документи, обезбедени од анонимен известувач бесен поради руската војна во Украина, сведочат за хакерски активности кои датираат од 2016 до 2021 година, и дека таквите „протекувања“ од Москва се исклучително ретки.    

– Поради настаните во Украина, решив да ја објавам оваа информација. Компанијата „Вулкан“ прави лоши работи, а руската влада е кукавичка. Лут сум поради инвазијата на Украина и страшните работи што се случуваат таму. Се надевам дека ќе можете да ја искористите оваа информација за да покажете што се случува зад затворени врати – изјавил свиркачот.   

Објавени се електронски пораки, внатрешни документи, планови за проекти, буџети и договори, кои нудат увид во сеопфатните напори на Кремљ во сајбер-сферата додека води војна против Украина.    

Гардијан објави дека работата на компанијата е поврзана со Федералната служба за безбедност (ФСБ), домашната шпионска агенција и други оперативни и разузнавачки агенции.    

Еден документ ја поврзува алатката за сајбер напади Vulkan со озлогласената хакерска група Sandworm, за која американската влада вели дека предизвикала два прекини во Украина, ја прекинала Олимпијадата во Јужна Кореја и го лансирала NotPetia, економски најразорниот малициозен софтвер во историјата.    

Алатката, со кодно име Scan-V, се вели дека го скенира Интернетот за пропусти, кои потоа се складираат за употреба во идни сајбер напади.    

Друг систем, познат како Амезит, е план за следење и контрола на интернетот во регионите под руска команда, а исто така овозможува дезинформации преку лажни профили на социјалните мрежи.    

Третиот систем изграден од Вулкан, Cristal-2V, е програма за обука на сајбер оперативците во методите потребни за рушење на железничката, воздушната и поморската инфраструктура.    

„Гардијан“ наведува дека руските хакери се знае дека постојано ги гаѓале украинските компјутерски мрежи.    

Некои од протечените документи содржат илустративни примери на потенцијални цели, при што еден содржи мапа што прикажува точки низ САД, а друг со детали за нуклеарна централа во Швајцарија.