Засладете го познатиот црн напиток на ЗДРАВ начин – Зачини за КАФЕТО кои се и ВКУСНИ и КОРИСНИ за организмот

0

Ако вашата идеја за кафе е најновиот тренд со кофеин, од трговскиот центар, со повеќе млеко, шеќер, сируп и шлаг од вистинското кафе, ништо што ќе додадете во него нема да ви помогне да изгубите тежина. Има толку многу калории спакувани во сиот тој шеќер и шлаг што е подобро да не го пиете воопшто.
И покрај некои форми на јавна перцепција, кафето е всушност доста здрав пијалок кога се подготвува на вистински начин. Навистина, се зависи од тоа на што помислувате кога ќе го видите зборот кафе.

Од друга страна, ако вашата идеја за кафе е горчлив пијалок, директно од Бразил, овој текст ќе ве убеди. Редовното црно кафе всушност е сосема слично на чајот, само со употреба на зрна наместо лисја. Сè уште е воден пијалок, со вкус и придобивки од специфична арома.

Цимет

Цимет, од слатки до солени јадења, десерти и задоволства кои веројатно ги јадете секој ден. Постојат дури и различни видови цимет, иако како сродни растенија, тие имаат слични хранливи материи. Овој зачин е одличен антиоксиданс за една работа, меѓу најдобрите од сите зачини. Може да го намали воспалението, да помогне во намалување на шеќерот и холестеролот во крвта, па дури и има некои својства за согорување на маснотии. Плус, има одличен вкус, па ако додадете малку кафе, можете да добиете мазен, малку зачинет вкус.

Ванила

Вистинската ванила има силен вкус и воопшто не е како она што го наоѓате во евтиниот „ванила“ сладолед и другите задоволства базирани на неутрален крем. Има силен вкус и е многу вообичаен како додаток на кафето, иако најчесто се комбинира со крем. Додавањето малку екстракт од ванила или зрно ванила директно во тенџерето, помага да се внесе вкус во вашата пијалак.

Ѓумбир

Ѓумбирот е интересен зачин бидејќи можете да го набавите свеж, сушен и мелен, а сите опции имаат различни видови на вкусови. Свежиот ѓумбир е речиси овошен, со нотка на зачин. Мелениот ѓумбир е поземјен и подобро се раствора во кафето. Можете да користите било кој; прстофат или две мелен ѓумбир во кафе, или неколку парчиња свеж корен додадени во тенџерето. Помага и за смирување на желудникот повеќе од ванилата и има придобивки за намалување на гасовите и надуеноста. Покрај тоа, има некои природни придобивки за ублажување на болката кои помагаат во смирување на болките во грлото и може да го намали воспалението низ телото за да ја ублажи болката од артритис и други болки.

Пеперминт

Нането има широк спектар на корисни ефекти, главно поради витамините и минералите присутни во растението. Во маслото од нане добивате витамини А и Ц, железо, магнезиум и калциум. Само бидете внимателни со тоа! Чистото масло од нане може да биде многу каустично и може да ја изгори вашата кожа.

Темно чоколадо

Темното чоколадо е веројатно една од најмалку „здравите“ опции на оваа листа, но тоа е затоа што тоа е вистински чоколаден производ, а не само зачини. Темното чоколадо е богато со антиоксиданси и има способност да ја зајакне моќта на мозокот, да го намали воспалението и да го намали крвниот притисок. За ова сакате најмалку 72% темно чоколадо. Ако сте љубители на горчливите вкусови, можете да стигнете до 90, иако комбинацијата од кафе и чоколадо може да биде премногу горчлива за некои луѓе.