Застрашувачка закана од Иран: “Развивме крстаречка ракета со дострел од 1.650 километри”

0

Иран ја прошири својата ракетна програма, особено балистичките ракети, и покрај противењето на САД и загриженоста од европските земји. Техеран тврди дека програмата е целосно одбранбена по природа и е наменета за одвраќање.

Иран развил крстаречка ракета со дострел од 1.650 километри, изјави во петокот еден од главните команданти на Револуционерната гарда, што веројатно ќе предизвика загриженост на Западот откако Русија употреби ирански беспилотни летала во војната во Украина.

Амир-Али Хаџизадех , командант на воздухопловните сили на Револуционерната гарда, исто така одделно зборуваше за повеќекратните закани на Иран дека ќе се одмазди за смртта на главниот ирански воен командант кој беше убиен од Американците, велејќи дека имале намера да го убијат поранешниот американски претседател Доналд Трамп.

Нашата крстаречка ракета со дострел од 1.650 километри е додадена во арсеналот на Исламската Република Иран, изјави Хаџизадех за државната телевизија.

Телевизијата емитуваше снимка за која рече дека ја покажува новата крстосувачка ракета Павех.

Хаџизадех рече дека Иран не сака да убива „сиромашни војници“ кога изврши ракетен напад врз силите предводени од САД во Ирак, откако иранскиот воен командант Касим Сулејмани беше убиен во напад на американско беспилотно летало во 2020 година во Багдад.

Ако даде Бог, имаме намера да го убиеме Трамп. Поранешниот државен секретар Мајк Помпео и воените команданти кои дадоа наредба (да се убие Сулејмани) треба да бидат убиени, рече Хаџизаде во телевизиско интервју.

Иранските лидери честопати ветуваат одмазда на Сулејмани со остри зборови.

Иран ја прошири својата ракетна програма, особено балистичките ракети, и покрај противењето на САД и загриженоста од европските земји. Техеран тврди дека програмата е целосно одбранбена по природа и е наменета како пречка.

Иран соопшти дека испратил беспилотни летала во Москва пред војната во Украина. Русија употреби ирански беспилотни летала за да ги нападне украинските електрани и цивилната инфраструктура.

Пентагон во ноември соопшти дека САД се скептични во врска со извештаите кои ги цитираат тврдењата на Хаџизаде дека Иран развил хиперсонични балистички ракети.