За него велат дека е најубавиот Арап на светот: „Депортиран од Саудиска Арабија пред десет години затоа што е премногу убав“

0

Омар Боркан Ал Гала, моден фотограф, актер и поет од Дубаи, пред десет години бил депортиран од Саудиска Арабија затоа што е премногу убав.

Активен е на социјалните мрежи, со над 2,4 милиони следбеници на Фејсбук и над 1,3 милиони на Инстаграм.

Омар Боркан Ал Гала од Дубаи е еден од тројцата мажи отстранети од фестивалот во Ријад во 2013 година.

Комисијата за промоција на доблеста и спречување на пороците во Саудиска Арабија – каде што постојат строги правила кои ги регулираат интеракциите меѓу мажи и жени кои не се поврзани – нареди мажите да бидат депортирани назад во Абу Даби за секој случај жените да не „се заљубат во нив“.

Тој стана озлогласен во 2013 година. Инцидентот се случи за време на културниот фестивал Јандрија во Ријад, каде што работеше на промотивен штанд. Во интервју од јануари 2015 година, Ал Гала изјави дека на фестивалот некои девојки го препознале поради некое манекенство што го правел и се собрале за автограми и фотографии, по што гужвата околу нив се зголемила. Ал Гала рече дека тоа не и се допаднало на верската полиција и тие дошле и учтиво го замолиле да го напушти фестивалот.

Инцидентот стана една од највиралните стории на Интернет откако фотографиите на Ал Гала беа циркулирани на социјалните мрежи, тој беше поканет да дава интервјуа на различни телевизиски програми и се појави на насловните страници на различни списанија, а меѓународниот печат беше претставен како „ најзгодниот Арап во светот“ или „најзгодниот маж на светот“.

Ал Гала е роден во Багдад, Ирак, но пораснал во Дубаи, Обединетите Арапски Емирати. Бил студент во државното училиште Абу Обаид Ахџара во Дубаи, а бил и студент на Меѓународниот институт за хотелски менаџмент на Факултетот за извршен хотели, каде студирал хотелски менаџмент. Во 2015 година се ожени со Јасмин Овеида, со која има син. Тие се разделија во 2018 година. Во одреден момент откако стана озлогласен во 2013 година, тој се пресели во Ванкувер.

Славниот модел има нето вредност од 10 милиони долари од февруари 2023 година. Таа ужива во возење скапи автомобили и има голема колекција на возила. Тој е сопственик на Range Rover, црвено Mini Cooper и жолт Lamborghini SUV.