Израел доби 10.000 тони американска воена опрема од почетокот на војната

Соединетите Американски Држави му доставија на Израел преку 10.000 тони воена опрема од почетокот на војната во Газа на 7 октомври, соопшти израелското Министерство за одбрана во средата.

Во соопштението, министерството соопшти дека 200-от товарен авион со воена опрема за армијата пристигнал во Израел.

Опремата вклучува оклопни возила, вооружување, опрема за лична заштита, медицински материјали, муниција и друго, се додава во соопштението.

Првиот американски товарен авион пристигна во Израел на 11 октомври.

„Од тогаш, над 10.000 тони воена опрема му беа испорачани на Израел од почетокот на војната“, соопшти Министерството за одбрана.

Израел ја продолжи својата воена офанзива врз Појасот Газа во петокот по завршувањето на еднонеделната хуманитарна пауза со палестинската група Хамас.

Најмалку 16.248 Палестинци се убиени, а повеќе од 43.616 други се повредени во немилосрдните воздушни и копнени напади врз енклавата од 7 октомври по прекуграничен напад на Хамас.

Според официјалните податоци, билансот на израелските жртви во нападот на Хамас изнесува 1.200.