Израел прифати прекин на огнот: Позитивна реакција дојде и од Хамас

Израел се согласи со предлогот за прекин на огнот во Појасот Газа, а позитивна реакција стигна и од палестинското движење Хамас, изјави портпаролот на катарското Министерство за надворешни работи, Мајед Ансари.

„Израел се согласи со предлогот за прекин на огнот и добивме првична позитивна реакција од Хамас“, изјави Ансари за Ал Џезира.

Катарските и египетските посредници го претставија Хамас оваа недела со првиот конкретен предлог за продолжен прекин на огнот во Газа, договорен со Израел и САД во Париз минатата недела.

Хамас претходно објави дека го проучува текстот и подготвува одговор.