Израел ќе ја казни Грета Тунберг

Израелското Министерство за образование во понеделникот соопшти дека ќе ја отстрани секоја референца за климатската активистка Грета Тунберг, откако таа објави порака со, како што објавија хебрејските медиуми, „анти-израелски знак“ дека стои покрај Газа.

„Хамас е терористичка организација одговорна за убиството на 1.400 невини Израелци, вклучително и деца, жени и постари лица, и киднапираше над 200 луѓе во Газа “, соопшти Министерството, оправдувајќи ја својата одлука.

„Овој став ја дисквалификува од тоа да биде образовен и морален модел и таа повеќе нема право да служи како инспирација и едукатор на израелските студенти“, додаваат тие.

Во текот на викендот, Тунберг се соочи со критики од стотици израелски активисти за климата, откако таа објави на социјалната мрежа Х дека „денес штрајкуваме во знак на солидарност со Палестина и Газа. Светот мора да зборува и да повика на итен прекин на огнот, правда и слобода за Палестинците и за сите погодени цивили“.

Повеќе од 100 потписи беа вклучени во отвореното писмо испратено до Тунберг, а неколку активисти директно му одговорија на Ксу.

Во писмото тие напишаа дека се „длабоко повредени, шокирани и разочарани од вашите твитови и објави во врска со Газа“ и дека Тунберг треба „да ги преиспита злосторствата извршени од Хамас“.

„Грета Тунберг е најпознатата климатска активистка во светот денес“, одговори Адам Тева В’Дин. „Во својата позиција на влијание, Грета изрази еднострана и неконзистентна позиција, целосно игнорирајќи ги злосторствата што ги претрпеа израелските граѓани и киднапирањето на стотици луѓе.

„Грета повеќе не е наш модел во контекст на климатските промени. Имаме многу други бројки на кои можеме да бараме “, велат некои климатски активисти.