Поранешен премиер на Израел: Путин ми кажа дека нема да го убие Зеленски (ВИДЕО)

0

По пат се помоливме и го благословивме саботното вино, беше многу емотивно, изјави Бенет

Поранешниот израелски премиер Нафтали Бенет изјави дека рускиот претседател Владимир Путин му ветил дека нема да го убие украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Тој го изјави ова во интервју за израелскиот канал 12, каде, меѓу другото, ги кажа деталите од неговото добро познато патување во Москва на почетокот на март 2022 година, во обид да помогне да се постигне мировен договор меѓу двете страни.

Таен бункер
Иако Бенет не можеше да помогне во завршувањето на непријателствата, тој можеше да обезбеди ветување од Путин дека нема да го убие Зеленски, кој во тоа време се криеше во таен бункер за да спречи таков атентат.

  • Нема да го убијам Зеленски – му рекол Путин на Бенет.

Морам да разберам дека ми даваш збор дека нема да го убиеш Зеленски, му одговори Бенет, а Путин пак вети дека нема да го стори тоа.

Бенет му се јавил на Зеленски додека тој сè уште бил во Москва на пат кон аеродромот од Кремљ за да му каже дека не е во животна опасност.

  • Дали сте сигурни – прашал Зеленски.
  • Сто проценти – одговори Бенет. За неколку часа Зеленски се врати во својата канцеларија и сними видео во кое објаснува дека не се плаши – рече Бенет.