ЕВЕ КАКО ИЗГЛЕДА ДЕНЕС- Се сеќавате ли на Сузан Бојл? Пејачката со магичниот глас поради притисокот на славата била во психијатриска клиника (ВИДЕО)

Во 2009 година, пејачката Сузан Бојл го плени светот со својата феноменална изведба на „Britain’s Got Talent“. За жал, поради притисокот на славата, таа доживеа тешки времиња.

Нејзината изведба на „I Dreamed A Dream“ има 261 милион прегледи на YouTube. Заработила повеќе од 35 милиони евра. Преку ноќ стана една од најпопуларните пејачки во светот.

Ненадејната популарност се одразила негативно на нејзиното ментално здравје, па останала во психијатриската клиника Приори во Лондон. Британските медиуми пишуваат дека таа почнала да се „однесува чудно“.

Таа накратко се врати на сцената, но сепак избегнува чести јавни појавувања. Својот последен албум го издаде во 2019 година. Таа има продадено повеќе од 200 милиони албуми ширум светот и е номинирана за две награди Еми.

Во ноември 2021 година, таа гостуваше во емисијата „River City“ на BBC Scotland. Има профили на социјалните мрежи, но одамна не објавил ништо.