Карло Анчелоти си ја отвори душата: “Лука Модриќ не заслужува да му го направам тоа…“

Шпанските новинари побараа од Карло Анчелоти да објасни зошто Лука Модриќ го напушти теренот откако Реал Мадрид одигра скудни 0:0 со Рајо Ваљакано на домашен терен и ја прекина серијата од 11 последователни домашни победи против тој клуб.

Италијанскиот селектор се согласи дека хрватскиот претставник не заслужува да биде сменет, но очигледно некој мораше да се жртвува во ситуација кога клубот бараше освежување.

Лука Модриќ одигра многу комплетен натпревар, но да, се согласувам, никој не заслужи да го замени бидејќи одигравме добро. Размислував како да му дадам повеќе енергија на тимот. Имавме 22 удари и не постигнавме ниту еден гол. Бевме агресивни. Понекогаш се случува едноставно да не можете да постигнете гол“, објаснува Карло Анчелоти.

слика
Лука Модриќ

Тој се осврна и на повредата на Џуд Белингем, кој незгодно падна на неговото рамо.

Тој има проблем со рамото. Утре ќе биде тестиран, но мислам дека не е ништо сериозно. Се тресеме поради тоа ? Не, мислам дека имаме доволно други ресурси. Создадовме шанси со Валверде, Хоселу, Родриго“, вели Карло Анчелоти.

Карло Анчелоти заклучи дека неговиот тим го покажал своето „вистинско лице“ и тоа е доволно за да биде задоволен, без разлика што не се освоени трите бода.

Ако го погледнете само резултатот, тогаш тоа е повик за будење, но не можам да го оценувам натпреварот само врз основа на резултатот. Не сум загрижен. Се обидовме на многу начини, но не успеа. Најважно е што верувавме до самиот крај. Ако требаше да победиме, подобро е да го победивме оној против Барселона отколку вечерва“, закчучува Карло Анчелоти.