КИМ ЈОНГ УН ПОВТОРНО ЈА ПОКАЖА ЌЕРКАТА ВО ЈАВНОСТА: Ким Џу Ае и нејзиниот татко ја построија армијата

0

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун ја донесе својата мала ќерка на обиколка на единиците по повод 75-годишнината од основањето на војската и ја пофали воената моќ на земјата со нуклеарно оружје.

Посетата доаѓа во време на индиции дека Северна Кореја се подготвува да организира голема воена парада во главниот град Пјонгјанг, каде би можела да го прикаже најновото оружје од нуклеарната програма што предизвикува загриженост кај нејзините соседи и САД.

Во четвртото познато јавно појавување, ќерката на Ким, Ким Џу Ае, за која се верува дека има девет или 10 години, застана покрај нејзиниот татко додека се ракуваше со високи функционери и седеше до него на маса. Аналитичарите велат дека одлуката на Ким да ја доведе својата ќерка на јавни настани поврзани со војската е потсетник дека тој нема намера доброволно да го предаде своето нуклеарно оружје, кое го гледа како најсилна гаранција за продолжување и проширување на владеењето на семејната династија.

Описот на државните медиуми за Ким Џу Ае како „почитувана“ и „сакана“, исто така, поттикнува шпекулации дека таа се подготвува да го наследи нејзиниот татко. Таа присуствуваше на тестирање на интерконтинентална балистичка ракета во ноември и му се придружи на нејзиниот татко на состанок со воени научници и проверка на балистичките ракети.

Официјалната новинска агенција на Северна Кореја KCNA објави дека Ким и неговата ќерка го посетиле местото каде што се стационирани офицерите на Корејската народна армија. Подоцна тој одржа, како што беше кажано, говор со воени претставници на банкет, пофалувајќи ги за одржувањето на „најсилната војска во светот“.

Посетата дојде еден ден откако Ким претседаваше со состанокот со неговите највисоки воени команданти и повика на проширување на вежбите насочени кон зајакнување на воената подготвеност во услови на сè попровокативно шоу за оружје во услови на продлабочување на тензиите со соседите и Вашингтон.

Државните медиуми прикажаа воени функционери како ракоплескаат на банкет што изгледаше дека се одржува во хотелот Јангакдо во Пјонгјанг. Ким и неговата ќерка беа слично облечени во црни костуми и бели кошули и се држеа за раце додека одеа на црвениот тепих заедно со сопругата на Ким, Ри Сол Џо.

Државните медиуми кои објавија за посетата на Ким на војската не спомнаа дека тој ги спомнал Вашингтон или Сеул.

Сепак, севернокорејскиот службен весник Родонг Шинмун во денешниот уредник напиша дека севернокорејската војска се подготвува да зададе „супермоќен удар со незамислива моќ и да го избрише потеклото на провокациите без трага“ кога ќе се соочи со непријателски закани.

Весникот наведува дека зголемениот број на тестови на оружје и воени вежби минатата година е успешна демонстрација на „огромна воена моќ“ што ја поддржува владината нуклеарна доктрина и нејзиниот принцип на „моќ за моќ и целосна конфронтација“ против непријателот.

Северна Кореја не ги потврди плановите за воена парада што би можела да се одржи. Жителите на Пјонгјанг ја одбележаа годишнината со посета на ридот Манс за да положат цвеќе и да оддадат почит пред статуите на нивните лидери Ким Ил Сунг и Ким Џонг Ил, дедото и таткото на сегашниот владетел.

Сателитските снимки покажаа повеќенеделни подготовки, најверојатно за парада, во која учествуваа огромен број војници и цивили.