Кралицата Камила во фустан што многу малку членови на кралското семејство го носат

Кралицата не се одлучи за очекуваниот, решен стил

Британската кралица Камила и кралот Чарлс присуствуваа на приемот за кениската дијаспора во Бакингемската палата пред нивната претстојна државна посета на африканската нација.

За оваа пригода, кралицата избра малку поинаков модел од оној што го избраа членовите на кралското семејство.

Кралицата беше облечена во фустан со животински принт, кој со години е модна инспирација за многу дами, но не може да се каже дека припаѓа на класичниот стил на членовите на кралското семејство.

Аутфитот го комплетираше со нијанси на кафена, црна и бела боја со црна чанта и црни чевли, додека, во однос на накитот, избра злато, пренесува Телеграф

Природните ресурси на Кенија можат да бидат нејзината почетна точка за прилагоден стајлинг за оваа официјална посета.

За време на приемот, кралот и кралицата погледнаа збирка предмети од трустот за кралска колекција во врска со односите на британското кралско семејство со Кенија, вклучувајќи фотографии од тогашната принцеза Елизабета и посети на принцот Филип пред таа да дојде на власт. Исто така, беше изложена копија од говорот на принцот Филип што го одржа кога Кенија стана независна во 1963 година.

Како што пренесува „People.com“, тоа бил моментот кога кралот се присетил на фотографијата од врвот на дрвото, култното кениско засолниште, каде што неговата покојна мајка станала кралица.

Во јануари 1952 година, војводата и војвотката од Единбург (како што тогаш биле познати Филип и Елизабета) тргнале на турнеја на Комонвелтот во Африка, Австралија и Нов Зеланд во име на кралот Џорџ Шести, кој имал рак на белите дробови и се опоравувал од операцијата. Откако ги поздрави ентузијастичките толпи во Најроби, Кенија, младата брачна двојка тргна на петдневно сафари и пристигна во Treettops на 5 февруари, каде видоа животни во блиската дупка за вода и останаа во куќичка на дрво качена на џиновска смоква.

Следниот ден стигна телеграма дека кралот умрел во сон на 56-годишна возраст. Принцот Филип ѝ ја соопшти веста на својата сопруга во градината, додека Џим Корбет, придружникот на новиот суверен, напиша: „За прв пат во историјата на светот, една млада девојка се качи на дрво како принцеза и се спушти како кралица.