Леклер: Во моментов Ред Бул е како од друга планета

Пилотот на Ферари, Шарл Леклер, ги сумираше впечатоците од Големата награда на Бахреин, препознавајќи значително заостанување во брзината во однос на Ред Бул.

Леклер не успеа да стигне до целта на трката поради дефект на моторот.

– Очекувавме да заостанеме овој викенд, особено во однос на Ред Бул. Овој тим во моментов е како од друга планета. Но, затоа треба да се обидеме да заработите што повеќе поени на секое Гран При. Не можевме да го направиме тоа денес. Понекогаш бевме една секунда побавни од Ред Бул во круг. Сега тие се во друга категорија, затоа треба да работиме напорно и да најдеме решение, бидејќи ако продолжи вака, ќе имаме тешкотии да им бидеме конкуренција, изјави Леклер.

Ред Бул на денешното Гран при забележа еден-два победа. Макс Верстапен беше најбрз, Серхио Перез го освои второто место.