Лука Бојовиќ беше најголемата љубов на српската пејачка која ја нарекуваа кралица на сплавовите: Сите ја посакуваа, а таа само него! СЕ ПОВЛЕЧЕ КОГА ТОЈ ОТИДЕ ВО ЗАТВОР

Данијела Враниќ и Лука Бојовиќ биле во тајна врска во деведесетите, пишува белградски Курир.
Иако се мислеше дека нејзината најголема љубов е Александар Вуксановиќ, со кој го сними дуетот „Нико као ти“, вистината е малку поинаква.


Имено, мажот број еден во нејзиниот живот пред фолкерот бил еден од најопасните луѓе на подземјето, која на крајот на ноември е депортиран од Шпанија во Србија, и таму помина десет години во затвор. Интересно е и тоа што Данијела се повлече од забавната музика пред само една деценија.

-“Тоа беше голема љубов и страст. Тие се запознале случајно. Пукна кога го виде. Тогаш Лука беше опасен, моќен и силен, а таа беше популарна во градот. Сите ја посакуваа, а таа него. Криеле дека се во врска, иако тоа се знаело во белградската чаршија. Многу го сакаше, колку што се сеќавам, никогаш не сакаше никој како него. Тој доаѓаше на нејзините настапи, имаше посебно место. Често биле во големо друштво, па никој не можел да поврзе дека се заедно. Ретко кој ја знае оваа информација, само мал број луѓе, а од тогаш помина многу време. Двајцата водат поинаков живот” – вели изворот на Курир.

Иако неодамна се зборуваше дека Враниќ со голем стил се враќа на музичката сцена, засега нема ништо од тоа.

  • Нема шанси да се врати во шоуто. Тоа за неа е минато. Го избегнува јавниот живот. Таму е во Белград, во нејзиниот стан. Се разбира, оди кај родителите, но повеќе е во главниот град. Таа се обидува да биде незабележлива. Секогаш е во опуштено издание. Видовме дека и Лука се врати во Србија и го избегнува јавниот живот. На тој начин се слични. Знаете тие генерации, какви што беа, тешко дека некогаш ќе се повторат. Тогаш биле познати некои шифри и, како што гледате, дури и емотивниот живот го чувале само за себе, па за тоа биле информирани само мал број луѓе. Сега е сосема поинаку – заклучува изворот.

Да потсетиме, во август минатата година пишувавме дека Враниќ се опива поради Лукас.

  • Таа многу го сакаше. Тешко и се снајде кога тој започна врска со Соња. Потоа почнала да пие, а потоа се здебелила. Тоа навистина ја погоди. Мислам дека таа никогаш не го преболела. Потоа се мрзеше, па дојде тој скандал со полицијата. Сето тоа влијаеше да се распадне и да се повлече од јавноста.

За тоа пишувал и фолкерот во својата автобиографија.

Пред мојот трет брак, со Соња, која беше и остана мојата најголема љубов, заслужуваат да се пишува за уште две жени. Тоа се Ксенија Пајчин и Данијела Враниќ, две исклучителни жени. Убави, паметни, нежни, а во исто време и длабоко несреќни затоа што останале неисполнети и во работата и во приватниот живот. Данијела е вистинска дива, жена со стил. Сигурно еден од нашите најдобри пејачки. Зошто таа не успеа? Таа претпочиташе да седи во куќата и да чека нешто да се случи без нејзино учество. И тоа е невозможно. Создаде нереална слика за себе, и доживеа да успеат многу полоши пејачи од неа – изјавил Лукас во книгата „Ова сум јас“.